Meyveleri tarım ilaçlarından temizlemek için ne yapmalı? - Azınlıkça
Yaşam

Meyveleri tarım ilaçlarından temizlemek için ne yapmalı?

Tarım ilacı adı verilen böcek zehirleyici (pestisit) kimyasalların bir kısmı ürünün kökünden içine kadar nüfuz ediyor. 

Dolayısıyla karbonatlı suda veya sirkeli suda yıkamak da kabuğu soymak da her zaman işe yarayan bir şey değil. Üreticinin eğitimi, sebze ve meyvelerin Tarım Bakanlığı tarafından çok sıkı kontrolü ve suçlu olanlara ciddi yaptırımlardan başka çare yok. Bunu böyle  bilin.

ABD’de yapılan bir araştırma sonucunda, elma kabuğundaki zararlı tarım kimyasallarının yıkansa dahi temizlenmediği açıklandı. Bilim insanlarına göre, elma kabuğundaki kimyasalların temizlenmesinde karbonatlı su işe yarayabilir.

Massachusetts Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmaya göre, elmayı insana zararlı tarım kimyasallarından arındırmak için 15 dakika kadar karbonatlı suda bekletmek gerekiyor.

Bilim insanları bu araştırmayı, biri mantar diğeri böcek için kullanılan iki ayrı pestisit üzerinde gerçekleştirdi.

Independent gazetesinde yer alan araştırmaya göre, musluk suyuyla yapılan yıkama elma kabuğundaki bu kimyasalları gidermiyor.

Karbonatlı suda 15 dakikalık bekletme sonrası ise elma kabuğundaki pestisidin yüzde 80 ila 96 oranında giderildiği gözlemlendi.

ELMANIN KABUĞU NEDEN ÖNEMLİ?

Araştırmacılar, elmanın kabuğunu soymanın zararlı kimyasaldan kurtulmanın bir yolu olduğunu ama bu şekilde elma kabuğundaki besleyici vitaminlerin de kaybedildiği belirtti.

Pestisitler yani tarım ilaçları, tüm dünyada geniş bir şekilde kullanılıyor ve fakat bu kimyasalların insan sağlığına etkileri konusunda da endişeler mevcut.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Tarım ilaçları otizm ve kansere yol açıyor

1980’li yıllarda 10 binde bir rastlanırdı, şu anda görülme sıklığı 68’de bir. 2050’lerde bu oranın ikide bire yükseleceğinden korkuluyor, otizm tehlikesi büyüyor.
Devamını oku...
Yaşam

Çikolata, patates ve kahve 2055’e kadar yok olabilir

Bilim insanlarının yaptığı araştırma, küresel ısınma ve aşırı tarım ilacı kullanmanın sadece vahşi yaşamı değil insanların gıda kaynaklarını da yok edeceğini ortaya koydu. Araştırmaya göre patates, kahve ve kakao 2055’e kadar yok olabilir.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kozlukebir Belediyesi bahçesinde tehlike saçan zira ilaç ambalaj atıkları tepkilere neden oldu

Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Sirkeli köyünde, belediye binasına ait arazide, güvenlik önlemi alınmadan zehirli tarım ilacı atıklarının toplanması, tepkilere neden oldu.
Devamını oku...