Pestisit: İlaç mı yoksa zehir mi? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Pestisit: İlaç mı yoksa zehir mi?

Sebze ve meyvelerde yetiştirilirken kullanılan ilaçlar ürünleri zararlı böceklere karşı korurken tam tersine insan sağlığına ise zarar teşkil ediyorlar.

Türkiye’nin Kayseri şehrinde bir çocuğun yediği nardaki pestisitten dolayı hayatını kaybetmesi Batı Trakya’da da sebze ve meyve yetiştiriciliğinde kullanılan ilaçları akıllara getirdi. Türkiye gibi Yunanistan’da da yasaklı pestisit kullanımını hakkında denetimler yapılsa da yetersiz kalıyor.

Batı Trakyalı tarım üreticilerinin özel arabalarıyla daha ucuz olan Bulgaristan’dan tarım ilacı getirmesi zaman zaman yetkili kurumlar tarafından uyarılıyor ve yasaklı pestisit kullanımınının denetleneceği söyşeniyor.

DW Türkçe’nin haberine göre Gıda Mühendisi Bülent Şık, “Pestisitler büyük bir çoğunluğu zehirli olan kimyevi maddelerdir. Tarımsal üretimlerde yetiştirilen gıdalarda kalıntı bırakır. Biz bu gıdaları yediğimiz zaman kalıntıları bünyemize almış oluruz” diyor.

Şık; pestisitlerin kalp, karaciğer, böbrek gibi hedef bir organa ya da endokrin ve üreme sistemine zarar verebileceğini söylüyor. Şık, ayrıca çocuklarda nörolojik gelişim bozukluklarıyla birlikte hematolojik hastalıkların, çocukluk çağı kanserlerinin pestisite bağlı gelişebileceğini ifade ediyor.

Bu zararları önlemek adına Avrupa Birliği’nde ve Yunanistan’da pek çok pestisitin kullanımı yasak.

Fakat bu pestisitlerin yasaklanması, kullanımının bittiği anlamına gelmiyor. 

Kayseri’de iki yıl önce 4 yaşındaki Saliha Çakır da yediği narın içerisindeki pestisitler nedeniyle yaşamını yitirdiği Adli Tıp raporu sonrası ortaya çıktı. Adli Tıp Kurumu’nun raporunda narlarda beş ayrı pestisit bulunduğu yazıyordu. Bunların ikisi yasaklı listesindeydi.

Birleşmiş Milletler’in 2017 raporuna göre her yıl tahmini 200 bin akut zehirlenme ölümünden pestisitler sorumlu. Uzun vadeli zehirlenmeler ise bu tabloya dahil değil.

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın 2019 yılı satış verilerine göre pestisit satışında İspanya, Fransa ve İtalya ilk üç sırada yer alıyor. Pestisit satışları, tarımdaki pestisit kullanımı için gösterge oluyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFET dondurulmuş tavuk rulosunu geri toplatıyor

Yunanistan Birleşik Gıda Denetleme Kurumu (EFET) salmonella tespit edilen beykon ve peynirle doldurulmuş dondurulmuş tavuk rulolarının toplatılması kararı verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Grigoropulos'un ölüm yıldönümünde polis yine saldırdı

Yunanistan’da 16 yaşındaki Aleksandros Gripgoropulos’un polis kurşunuyla öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçmiş olsa da eylemlerle anılmaya devam ediyor. Atina ve Selanik’te gerçekleştirilen polis şiddetine karşı protesto eylemlerde polis yine sert müdahale etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çavuşoğlu: Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın adalardaki askeri tatbikatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız.” ifadelerini kullandı.
Devamını oku...