Pestisit: İlaç mı yoksa zehir mi? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Pestisit: İlaç mı yoksa zehir mi?

Sebze ve meyvelerde yetiştirilirken kullanılan ilaçlar ürünleri zararlı böceklere karşı korurken tam tersine insan sağlığına ise zarar teşkil ediyorlar.

Türkiye’nin Kayseri şehrinde bir çocuğun yediği nardaki pestisitten dolayı hayatını kaybetmesi Batı Trakya’da da sebze ve meyve yetiştiriciliğinde kullanılan ilaçları akıllara getirdi. Türkiye gibi Yunanistan’da da yasaklı pestisit kullanımını hakkında denetimler yapılsa da yetersiz kalıyor.

Batı Trakyalı tarım üreticilerinin özel arabalarıyla daha ucuz olan Bulgaristan’dan tarım ilacı getirmesi zaman zaman yetkili kurumlar tarafından uyarılıyor ve yasaklı pestisit kullanımınının denetleneceği söyşeniyor.

DW Türkçe’nin haberine göre Gıda Mühendisi Bülent Şık, “Pestisitler büyük bir çoğunluğu zehirli olan kimyevi maddelerdir. Tarımsal üretimlerde yetiştirilen gıdalarda kalıntı bırakır. Biz bu gıdaları yediğimiz zaman kalıntıları bünyemize almış oluruz” diyor.

Şık; pestisitlerin kalp, karaciğer, böbrek gibi hedef bir organa ya da endokrin ve üreme sistemine zarar verebileceğini söylüyor. Şık, ayrıca çocuklarda nörolojik gelişim bozukluklarıyla birlikte hematolojik hastalıkların, çocukluk çağı kanserlerinin pestisite bağlı gelişebileceğini ifade ediyor.

Bu zararları önlemek adına Avrupa Birliği’nde ve Yunanistan’da pek çok pestisitin kullanımı yasak.

Fakat bu pestisitlerin yasaklanması, kullanımının bittiği anlamına gelmiyor. 

Kayseri’de iki yıl önce 4 yaşındaki Saliha Çakır da yediği narın içerisindeki pestisitler nedeniyle yaşamını yitirdiği Adli Tıp raporu sonrası ortaya çıktı. Adli Tıp Kurumu’nun raporunda narlarda beş ayrı pestisit bulunduğu yazıyordu. Bunların ikisi yasaklı listesindeydi.

Birleşmiş Milletler’in 2017 raporuna göre her yıl tahmini 200 bin akut zehirlenme ölümünden pestisitler sorumlu. Uzun vadeli zehirlenmeler ise bu tabloya dahil değil.

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın 2019 yılı satış verilerine göre pestisit satışında İspanya, Fransa ve İtalya ilk üç sırada yer alıyor. Pestisit satışları, tarımdaki pestisit kullanımı için gösterge oluyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çocuk parası için müracaat platformu yeniden açıldı

Yunanistan Sosyal Yardım Ödenekleri ve Sosyal Dayanışma Kurumu (OPEKA), çocuk parası yardımı için başvuruların yapıldığı “Çocuk Paraları, A21” platformunun açıldığını duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Karısından dayak yiyen koca Yargıya sığındı: Kadına 18 ay hapis

Yunanistan’ın Girit adasında aile içi tartışma olaylarından farklı bir vaka yaşandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aşırı sert rüzgar, feribotu karaya çıkardı

Yunanistan’ın Patra’nın Akteo sahilinde hakim olan aşırı sert rüzgarlar pekçok hasara yol açarken, bir feribotu ise denizden karaya çıkarmayı başardı.
Devamını oku...