Limon kabuğunun 6 faydası - Azınlıkça
Yaşam

Limon kabuğunun 6 faydası

C vitamini deposu olan limonun faydalarının yanı sıra kabuğu da bilinçli ve yerinde kullanıldığında insan sağlığına iyi geliyor.

Başta C vitamini olmak üzere sağlık açısından son derece faydalı bileşenler içeren limonun çoğunlukla suyunu sıkılıp kabukları ise çöpe atılıyor.

Ancak yapılan araştırmalar limonun kabuğunun da faydalı olduğunu gösteriyor.

Peki, suyunu sıkıp kullandığınız limonun kabuklarının nelere iyi geldiğini ne kadar biliyoruz?

Bilim insanları limonun suyu gibi kabuğunun da antioksidan kaynağı olduğunu söylüyor. 

Limon kabuğunda bulunan polifenoller, vitaminler, mineraller, lif, karotenoidler ve esansiyel yağlar birçok hastalığa karşı koruyor. 

Çayınıza ya da rendeleyerek salata ve kurabiyelerinize katabileceğiniz limon kabuğundan elde edeceğiniz 6 fayda

DİŞ ETLERİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Limon kabuğu, C vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen bir tür kanamalı diş eti hastalığı olarak bilinen skorbüt hastalığının oluşumunu engelliyor. Limonda ve kabuğunda bulunan C vitamini sayesinde skorbüt oluşmuyor.

KARACİĞERDE YAĞLANMAYI AZALTIYOR

Limon kabuğu içerdiği pektin, esansiyel yağlar ve PMF (polymethoxylated flavones) sayesinde total kolesterol seviyesini, trigliserid düzeylerini, karaciğer yağlarını azaltıyor.

BAĞIRSAKLARI KORUYOR

Limon kabuğunda mevcut olan diyet lifi, bağırsak fonksiyonlarını ve bağırsak sağlığını koruyor. Ayrıca limon kabuğunun içerdiği pektin, kabızlığın önlenmesine de fayda sağlıyor.

HÜCRE HASARINI ÖNLÜYOR

İçerisindeki yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde hücrelerde hasar oluşturan serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor. Ayrıca limon kabuğu antioksidan özellik gösteren yüksek C vitamini kapasitesi sayesinde DNA hasarını önlüyor.

KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Limon kabuğu, içerisindeki limonen ve salvestrol Q10 sayesinde kanserli hücrelerle savaşmaya yardım ediyor. Avustralya’da yapılan bir çalışma ağız, boğaz ve mide kanserini riskini 40-50 oranında azalttığını ortaya koyuyor.

DAMAR SAĞLIĞINI KORUYOR

Limon, kabuğunda bulunan flavonoidlerden olan hesperidin ve naringin sayesinde damar yapısı korunuyor ve kanda pıhtılaşma riskini azalıyor. Yüksek C vitamini sayesinde koroner arter hastalığını azaltıyor.

http://azinlikcam.net/yasam/item/27763-limon-dilimiyle-uyuyun-zinde-kalkin
About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Karaciğer için faydalı 4 gıda

En önemli organlarımızdan olan karaciğer, detoksifikasyon, protein sentezi ve sindirim için gerekli olan enzimlerin üretimi de dahil olmak üzere pek çok işleve sahip organdır.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Ayaklarınız mı üşüyor? İşte 5 neden

Kış ayları geldi, evlerde kaloriferler/sobalar yandı… fakat hâlâ ayaklarınız üşüyorsa, muhtemel 5 sebep bunlar…
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dora Bakoyanni kansere yakalandı: 'Kanser olduğunu duymak asla kolay değil'

Eski Dışişleri Bakanı ve ND Milletvekili Dora Bakoyanni ilik kanserine yakalandığını açıkladı. ND Partisi liderliğine de bir dönem aday olan Bakoyanni, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotis’in ablası. 
Devamını oku...
Yaşam

Limon dilimiyle uyuyun, zinde kalkın

Worth reading...