Limon kabuğunun 6 bilinmeyen faydası - Azınlıkça
Yaşam

Limon kabuğunun 6 bilinmeyen faydası

C vitamini deposu olan limonun faydalarının yanı sıra kabuğu da bilinçli ve yerinde kullanıldığında insan sağlığına iyi geliyor.

Başta C vitamini olmak üzere sağlık açısından son derece faydalı bileşenler içeren limonun çoğunlukla suyunu sıkılıp kabukları ise çöpe atılıyor.

Ancak yapılan araştırmalar limonun kabuğunun da faydalı olduğunu gösteriyor.

Peki, suyunu sıkıp kullandığınız limonun kabuklarının nelere iyi geldiğini ne kadar biliyoruz?

Bilim insanları limonun suyu gibi kabuğunun da antioksidan kaynağı olduğunu söylüyor. 

Limon kabuğunda bulunan polifenoller, vitaminler, mineraller, lif, karotenoidler ve esansiyel yağlar birçok hastalığa karşı koruyor. 

Çayınıza ya da rendeleyerek salata ve kurabiyelerinize katabileceğiniz limon kabuğundan elde edeceğiniz 6 fayda

DİŞ ETLERİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Limon kabuğu, C vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen bir tür kanamalı diş eti hastalığı olarak bilinen skorbüt hastalığının oluşumunu engelliyor. Limonda ve kabuğunda bulunan C vitamini sayesinde skorbüt oluşmuyor.

KARACİĞERDE YAĞLANMAYI AZALTIYOR

Limon kabuğu içerdiği pektin, esansiyel yağlar ve PMF (polymethoxylated flavones) sayesinde total kolesterol seviyesini, trigliserid düzeylerini, karaciğer yağlarını azaltıyor.

BAĞIRSAKLARI KORUYOR

Limon kabuğunda mevcut olan diyet lifi, bağırsak fonksiyonlarını ve bağırsak sağlığını koruyor. Ayrıca limon kabuğunun içerdiği pektin, kabızlığın önlenmesine de fayda sağlıyor.

HÜCRE HASARINI ÖNLÜYOR

İçerisindeki yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde hücrelerde hasar oluşturan serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor. Ayrıca limon kabuğu antioksidan özellik gösteren yüksek C vitamini kapasitesi sayesinde DNA hasarını önlüyor.

KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Limon kabuğu, içerisindeki limonen ve salvestrol Q10 sayesinde kanserli hücrelerle savaşmaya yardım ediyor. Avustralya’da yapılan bir çalışma ağız, boğaz ve mide kanserini riskini 40-50 oranında azalttığını ortaya koyuyor.

DAMAR SAĞLIĞINI KORUYOR

Limon, kabuğunda bulunan flavonoidlerden olan hesperidin ve naringin sayesinde damar yapısı korunuyor ve kanda pıhtılaşma riskini azalıyor. Yüksek C vitamini sayesinde koroner arter hastalığını azaltıyor.

http://azinlikcam.net/yasam/item/27763-limon-dilimiyle-uyuyun-zinde-kalkin
About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Karaciğer yağlanması artık çocuklukta başlıyor

Avrupa Gastroenteroloji Derneği’ nin bildirdiğine göre, doktorlar tarafından tedavi edilen her on çocuktan birinde karaciğer yağlanması var.
Devamını oku...
Yaşam

Diş beyazlatmak için limon ve karbonat kullanmayın

Limon ve karbonat gibi maddelerle yapılan beyazlatma işlemlerinin dişlere zarar verebileceğini belirten Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Limon ve karbonat karışımıyla dişlerinizi aside boğmayın” uyarısında bulundu.
Devamını oku...
Yaşam

Çok sıcak çay kanser yapabilir

Ne yazık ki bazılarının çayı yakıcı derecede sıcak içmek gibi bir alışkanlığı var.
Devamını oku...
Yaşam

Limon dilimiyle uyuyun, zinde kalkın

Worth reading...