Merdiven Çıkmak Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltabilir - Azınlıkça
Yaşam

Merdiven Çıkmak Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltabilir

Kardiyovasküler hastalıklar, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yılda 17,9 milyon can almakta ve her üç kişiden biri bu hastalıklarla yaşamaktadır. Fakat şimdi, Tulane Üniversitesi’nin yeni araştırması, basit bir eylemin – merdiven çıkmak – bu büyük tehdidi azaltabileceğini gösteriyor.

Adım Adım Sağlığa

Çalışma, merdiven çıkmanın kardiyovasküler hastalık riskini %20 oranında azaltabileceğini ortaya koyuyor. Araştırmayı yürüten Tulane Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesi profesörü Lu Qi, merdiven çıkmanın “özellikle mevcut fiziksel aktivite önerilerine ulaşamayanlar arasında” kardiyorespiratuar zindeliği ve lipid profillerini iyileştirebileceğini belirtti.

Bilim İnsanları Uyarıyor: Fiziksel Aktivite Şart

Bu bulgular, yıllardır egzersiz ve dengeli beslenme gibi faktörlerin hayat kurtarıcı olabileceğini vurgulayan bilim insanlarını destekliyor. Fiziksel aktivite yoluyla kalp atış hızının artırılması, kalp kasının güçlenmesine ve vücudumuza kan ve oksijen pompalamada daha verimli olmasına yardımcı oluyor.

Risk Faktörleri Kontrol Altına Alınabilir

Merdiven çıkmanın kan basıncı, kan şekeri ve kolesterol seviyeleri gibi kardiyovasküler hastalıklar için önemli risk faktörlerinin düzenlenmesine ve düşürülmesine yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Daha Fazla Araştırmaya İhtiyaç Var

Araştırma, 12 yıllık bir dönemde kardiyovasküler hastalık teşhisi konmamış 458.860 yetişkin üzerinde yürütülmüştür. Ancak, uzmanlar merdiven çıkmanın kesin olarak kardiyovasküler hastalıkları önleyip önlemediği konusunda tam bir görüş birliğine varamamışlardır. Daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Alternatif Öneriler

Eğer bir kişi merdiven çıkamıyorsa, haftada en az 150 dakika fiziksel aktivite yapabilir, sigarayı bırakabilir, her gece 7 ila 9 saat uyuyabilir, ve kolesterol, kan şekeri ve kan basıncı seviyelerini kontrol altında tutabilir.

Bu basit adımlar, kardiyovasküler hastalıkların yarattığı tehdidi azaltmada önemli bir rol oynayabilir. Ancak unutmayın, her zaman doktorunuza danışmadan yeni bir egzersiz veya yaşam tarzı değişikliği yapmamalısınız.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Kalp Sağlığını Koruma Yöntemleri: Bol Su ve Sıvı Tüketiminden Güneşten Korunmaya...

Kalp, insan vücudunun en önemli organlarından biridir. Vücudun kan dolaşımını sağlayan kalp, vücudun tüm hücrelerine oksijen ve besin maddelerini taşıyan kanın pompalanmasından sorumludur.
Devamını oku...
Yaşam

Kalbinizin saat gibi çalışmadığını gösteren sekiz beklenmedik tehlike işareti

Kalbinizin saat gibi çalıştığından ne kadar eminsiniz?
Devamını oku...
Yaşam

Damar yaşını gençleştirmek mümkün mü?

Damar sağlığı insan vücudunda kalp krizi ve inmeye karşı en önemli sağlık faktörleri arasında.
Devamını oku...