Bilim insanlarına göre tam olarak hangi saatte uyumamız gerekiyor? - Azınlıkça
Yaşam

Bilim insanlarına göre tam olarak hangi saatte uyumamız gerekiyor?

Son araştırmalar, seçtiğimiz uyku saatlerinin kardiyovasküler sağlığımızı etkileyebileceğini gösteriyor. Geç uyumak kalbe zararlı.

European Heart Journal – Digital Health’de yayınlanan bir araştırma, uyku için seçtiğimiz saat ve zamanın kardiyovasküler hastalık riskinde rol oynayabileceğini buldu.

Çalışmanın sonuçları, bu ilişkinin kadınlarda erkeklere göre daha yaygın olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar, katılımcılar tarafından giyilen hareket dedektörlerinden elde edilen verileri kullanarak, akşam 10’da 22.00-23.:00 arasında yatmayı seçenlerin en az kardiyovasküler hastalık geliştirme şansına sahip olduğunu buldular.

Bu sonuca varmak için araştırmacılar, yedi günlük bir süre boyunca çalışma katılımcılarından uyku verilerini topladılar. Ardından, ortalama 5,7 yıllık bir takip süresi boyunca, araştırmacılar hangi katılımcıların kardiyovasküler hastalık geliştirdiğini kaydetti.

Uykuya dalmak için en kötü zaman nedir?

Gece yarısından önce yatmaya çalışın.Uzmanlar, “En yüksek kardiyovasküler hastalık insidansı, gece yarısından sonra yatma zamanı olan katılımcılarda bulunurken, kardiyovasküler hastalık insidansı daha erken yatma zamanıyla azaldı” diyorlar.

Diğer araştırmalar, uyku saatinin kalp sağlığımızla ilgili önemine işaret ediyor. Amerikan Sağlık Derneği Dergisi’nde, gece geç yatmanın konjestif kalp yetmezliği için daha yüksek riskleri olduğunu gösteriyor.

European Heart Journal – Digital Health’de yayınlanan çalışmanın araştırmacıları, kalp sağlığının ötesinde, kan basıncı, uyku kalitesi ve ateroskleroz (atardamar hastalığı) dahil olmak üzere uyku zamanlamasından etkilenebilenen diğer faktörlere de dikkat çekiyor ve gece geç yatılmaması konusunda tavsiyede bulunuyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Beyin kanaması tehlikesinden kurtulmak için günde kaç saat uyumalıyız?

Fransız araştırmacılar, 7-8 saat süren uykunun en iyi uyku türü olduğu konusunda karar kıldılar.
Devamını oku...
Yaşam

Niçin cep telefonu yanında uyumamalısın?

Çoğumuz cep telefonumuzu komodinin yanında tutarız, ki sonuçta, uyumadan önce baktığımız son şey ve uyandığımızda ilk uzandığımız şeydir.
Devamını oku...
Yaşam

Geceleri niye uyanırız? İşte tekrar uyumanın 5 yolu

Gerçekten, gecenin bir yarısı yorgun bir şekilde uyanmak ve tekrar uyumaya çalışmak işkencedir.
Devamını oku...