Yunanistan'da Streptokok Kaynaklı Yaşamını Yitirenler 23 Kişi - Batı Trakya'da Durum Ne? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Streptokok Kaynaklı Yaşamını Yitirenler 23 Kişi – Batı Trakya’da Durum Ne?

Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu (EODY), 2023 yılının başından itibaren ülkede, çocuklar ve yetişkinler arasında 94 invazif A grubu streptokok (iGAS) enfeksiyonu vakasının rapor edildiğini açıkladı. Bu vakaların 23’ü ne yazık ki ölümle sonuçlandı.

Tahmini okuma süresi 3 dakika

Batı Trakya’nın da içinde yer aldığı Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde kaydedilen iki vakadan biri maalesef ölümle sonuçlandı.

Avrupa genelinde, özellikle 10 yaşın altındaki çocuklar arasında iGAS enfeksiyonu vakalarında bir artış gözlenirken, Yunanistan’da yaşanan ölümler, sağlık yetkililerini ve kamuoyunu alarma geçirdi.

Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, iGAS vakalarındaki bu artışın genel nüfus için düşük bir risk teşkil ettiğini belirtse de, EODY, ülke genelindeki sağlık hizmetlerine tüm iGAS vakalarını bildirme çağrısında bulundu. Bu çağrı, uluslararası alanda yaşanan vakaların artışı ışığında yapıldı ve Yunanistan’ın bu sağlık krizine karşı koymak için adımlar attığını gösteriyor.

Öte yandan Batı Trakya’nın da içinde yer aldığı Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde kaydedilen iki vakadan biri maalesef ölümle sonuçlandı. A grubu beta hemolitik streptokok (GAS), özellikle okul çağındaki çocuklar arasında bakteriyel farenjitin en yaygın nedenidir. Kış ayları ve ilkbaharın başlarında zirveye ulaşan bu enfeksiyonlar, anaokulları ve okullarda sıkça rapor edilmektedir.

GAS enfeksiyonları, ateş, genel yorgunluk ve iştahsızlık gibi başlangıçta belirsiz semptomlarla kendini gösterebilir. Ancak, zamanında tanı konulmazsa ciddi ve hayatı tehdit eden invazif enfeksiyonlara yol açabilir. Grip gibi viral enfeksiyonlarla mücadele eden çocuklar, iGAS enfeksiyonu geliştirme riski altındadır.

EODY, iGAS enfeksiyonunun erken tanınması ve hızlı tedaviye başlanmasının önemini vurgulamakta, hasta çocuklar için antimikrobiyal ve destekleyici tedavinin derhal uygulanması gerektiğini belirtmektedir. Ayrıca, vakaların yakın temaslılarının tespit edilip değerlendirilmesi ve gerektiğinde profilaktik antimikrobiyal tedavi uygulanması önerilmektedir.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiler Traktörlerle Meclis Önünde Gecelediler

Atina’nın kalbi Sintagma Meydanı, Yunanistan genelinden gelen çiftçilerin protesto eylemlerine sahne oldu. Parlamento önünde traktörleriyle geceyi geçiren çiftçiler, tarımsal taleplerin karşılanması çağrısında bulundu.
Devamını oku...