Yunanistan'da Beklenen Hava Değişikliği: Pazar Günü Yağışlar Geliyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Beklenen Hava Değişikliği: Pazar Günü Yağışlar Geliyor

Ulusal Meteoroloji Servisi’nin (EMY) Direktörü ve deneyimli meteoroloji uzmanı Kolidas, Yunanistan‘ı etkisi altına alacak hava değişikliğine dair son tahminlerini paylaştı.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Cumartesi günü, özellikle öğleden sonra batıda yoğunlaşacak ince bulutların hakim olacağı, Batı Trakya, doğu Ege adaları ve Onikiada bölgesinde yerel hafif yağmur ihtimali olduğu tahmin ediliyor.

Kolidas’a göre, Pazar gününden itibaren mevcut ılık hava koşulları, yağmurlar, fırtınalar ve kuvvetli güney rüzgarları ile yer değiştirecek. Bu durum, özellikle batı bölgelerinden başlayarak tüm ülkeyi etkisi altına alacak.

Kolidas, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı paylaşımla, hafta sonundan itibaren beklenen hava durumuna dikkat çekti. “İyi şeylerin uzun sürmeyeceğini” belirterek, “Pazar günü Batı’dan itibaren hava değişikliğinin başlayacağını” vurguladı.

Cumartesi gününe kadar devam edecek yüksek sıcaklıkların ardından, genellikle açık geçecek havanın Perşembe ve Cuma günleri batı ve doğu Ege’de beklenen birkaç sağanak yağmur ile bir miktar değişikliğe uğrayacağını belirtti. Ancak asıl önemli değişiklik Pazar günü ile birlikte gelecek. Kolidas’a göre, bu gün batıdan başlayarak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yanı sıra çok kuvvetli güneyli rüzgarların etkili olması bekleniyor.

Cumartesi günü, özellikle öğleden sonra batıda yoğunlaşacak ince bulutların hakim olacağı, Batı Trakya, doğu Ege adaları ve Onikiada bölgesinde yerel hafif yağmur ihtimali olduğu tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde görüş mesafesinin özellikle batıda sınırlı olabileceği belirtiliyor. Rüzgarın güney yönlerden esmesi beklenirken, İyon Denizi’nde rüzgarın hızının 8 bofora kadar çıkabileceği öngörülüyor. Sıcaklıkta önemli bir değişiklik beklenmiyor.

Pazar günü ise, başlangıçta batıda olmak üzere, ülkenin geneline yayılacak sağanak yağışlı bulutlar ve ara sıra gök gürültülü fırtınalar öngörülüyor. Yağışların batı ve kuzeyde zaman zaman şiddetlenmesi muhtemel. Güney güneydoğu yönünden esmesi beklenen rüzgarların hızı, 6 ila 7, denizlerde ise 8 kuvvetinde olacak. Sıcaklıkların biraz düşmesi bekleniyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Ulusal Meteoroloji Servisi'nden Yeni Bülten: Attika'ya Kar Yağışı Bekleniyor

Yunanistan genelinde soğuk hava dalgası etkisini sürdürüyor. Sıcaklıkların düşmesi, kar yağışları, sert kuzey rüzgarları, şiddetli yağmur ve gök gürültülü fırtınaların yaşanması beklenen bölgeler arasında Attika da bulunuyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Soğuk Hava ve Kar Yağışı Uyarısı

Yunanistan, meteoroloji uzmanlarının sert soğuklar ve kar yağışı uyarılarıyla yeni bir kötü hava dalgasının etkisi altına girmeye hazırlanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bugün Soğuk, Şiddetli Rüzgar ve Dağlık Bölgelere Kar

Ulusal Hava Durumu Servisi, Cumartesi günü için Doğu Makedonya ve Trakya Bölgesi’nde şiddetli hava koşulları konusunda uyarıda bulundu.
Devamını oku...