Yunan Profesör: Önlem aldık aldık, yoksa çok kötü olacak - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan Profesör: Önlem aldık aldık, yoksa çok kötü olacak

Yunanistan’da son günlerde koronavirüs vakalarındaki artış paniğe yol açtı. Konuyla ilgili konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Profesör Haralambos Gogos, “Kontrol edilmesi gereken çok zor bir aşamadayız” dedi.

Vakaların artmasıyla birlikte yeni bir karantina olup olmayacağının tartışıldığı ülkemiz Yunanistan’da, SKAI televizyon kanalına konuşan Prof. Gogos, bu vakaların ikinci dalga olmadığını, artıp-eksilen eski dalga vakalar olduğunu ve eğer acilen önlem alınmazsa daha zor şartları beraberinde getireceğini belirtti.

Mart ayına kıyasla vakalarda artış olduğunu, ancak bunun Mart’a kıyasla 3 kat fazla test yapılmasından kaynaklandığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, önlem alınmazsa önüne geçilemez durumlarla karşı karşıya kalınabileceğini belirterek, ekledi:

“Sosyal mesafeyi korumaya özen göstermeliyiz. Eğer sosyal mesafeyi korursak virüsün yayılma imkanı çok fazla azalıyor. Sadece maske kullanımıyla kalmayalım. Eğer önlemlere uyarsak bu bir nevi ‘masum’ bir lockdown olacaktır ve komple evlere kilitlenmemize yol açacak bir lockdown’a gidilmesine gerek kalmayacaktır”

Kışın yaklaştığına ve tehlikenin daha da büyüdüğüne dikkat çeken Profesör, okulların Eylül ayında açılmasıyla ilgili olarak ise açılması gerektiğini, ihtiyaç olması durumunda zorunlu maske kullanımı ve iki sınıfla ve mesafeleri koruyarak ders verilmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Halk En Çok Hangi Hastalıktan Ölüyor?

Yunanistan’da vatandaşların en çok hangi hastalıklardan dolayı öldükleri belli oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Grev Ulaşımı Felç Edecek

ADEDY’nin çağrısıyla başlayan ve Yunanistan Toplu Taşıma Federasyonu tarafından desteklenen 24 saatlik grev, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle başlıyor. İşçi sendikalarının grev ilan etmesi, toplu taşıma hizmetlerinde önemli aksamalara yol açacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...