Yunanistan'da Berberler, Su Tesisatçıları... Maliye Bakanlığı'nın Radarında - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Berberler, Su Tesisatçıları… Maliye Bakanlığı’nın Radarında

Yunanistan Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, serbest meslek sahiplerini daha yakından denetlemeyi ve bu grup için vergi ve sosyal yardım sistemini yeniden düzenlemeyi planlıyor.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Bakanlık, serbest meslek sahiplerinin yüksek kazançlarını düşük göstererek sosyal yardımlardan (çocuk, kreş, acil durum “geçiş” yardımları vb.) yararlanmasını sınırlamak istiyor. Yeni bir vergi rejimi ve çapraz kontroller ile bu amaç gerçekleştirilecek.

Yeni Isıtma Ödeneği ve Ciro Limitleri

Yeni Isıtma Ödenekleri için 80.000 evro ciro sınırı getirildi. Bu, özellikle ticari faaliyette bulunan serbest meslek sahiplerini etkileyecek.

Gelir Beyanı Farklılıkları

Yunanistan Maliye Bakanlığı verilerine göre, serbest çalışan doktorlar, tesisatçılar ve berberler geçen yıl çalışanlara kıyasla oldukça düşük gelir beyan etmişler. Bu durum, serbest meslek sahipleri için yeni vergi önlemlerini zorunlu kılıyor.

Gelecekteki Vergi Rejimi ve Teşvikler

Yunanistan Maliye Bakan Yardımcısı Haris Theoharis, myData ve kart ödemelerinin genişletilmesiyle serbest meslek sahiplerinin gerçek gelirlerinin daha net bir şekilde ortaya konulacağını belirtti. Bunun yanı sıra, vergi oranının %22’den %9’a düşürülmesi ve işletme vergisinin hızla azaltılması gibi yeni teşvikler de gündemde.

Bu reformlar, yıllarca sistemden yararlanan ve vergi kaçıran serbest meslek sahiplerini olumsuz etkileyecek, fakat aynı zamanda devletin vergi gelirlerini artırmayı ve sosyal yardım sistemini daha etkin bir şekilde yönetmeyi amaçlıyor. Yeni önlemler, muhtemelen 2023 yılının sonunda ya da 2024 yılının başında hayata geçirilecek.

Yunanistan’da serbest meslek sahibi olan binlerce kişi için önemli değişiklikler kapıda. Bu değişikliklerle ilgili detaylar zamanla açıklanacak fakat şu an için Maliye Bakanlığı’nın bu grup üzerindeki gözetimini artıracağı kesin.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiler Traktörlerle Meclis Önünde Gecelediler

Atina’nın kalbi Sintagma Meydanı, Yunanistan genelinden gelen çiftçilerin protesto eylemlerine sahne oldu. Parlamento önünde traktörleriyle geceyi geçiren çiftçiler, tarımsal taleplerin karşılanması çağrısında bulundu.
Devamını oku...