Korona yasakları Almanya'da esnafı vurdu - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Korona yasakları Almanya’da esnafı vurdu

Alman devletinin koronavirüs yasakları nedeniyle dükkan ve mağaza sahipleri zor günler geçiriyor.

Almanya‘da hükümetin korona önlemleri, perakende sektöründe cironun Aralık ayında yüzde 5,5 azalmasına neden oldu. 2021 genelinde ise ciroda yüzde 0,7’lik artış kaydedildi.

Almanya’da hükümetin pandemiyle mücadele kapsamında Kasım ayında getirdiği ve aşısızlar için kapanma anlamına gelen 2G kuralı, perakende sektörünün Aralık rakamlarına yansıdı.

Federal İstatistik Dairesi verilerine göre Aralık ayında perakende sektöründe ciro, Kasım ayına göre yüzde 5,5 oranında azaldı. 2021 genelinde ise ciro 2020’ye göre yüzde 0,7 ile hafif artış gösterdi. 2020 yılında Almanya’da çok daha kapsamlı kapanmaya gidilmişti.

Daire, tekstil, giyim, ayakkabı ve deri mamulleri gibi alanlarda bu yıl da belirgin kayıplar yaşandığına işaret ederek Aralık rakamlarında 2G kuralı ile Noel tatili gibi etkenlerin rol oynadığı tahminini dile getirdi.

İnternetten satışlar da düştü
Pandemi döneminde internet üzerinden alışverişlerde genel olarak patlama yaşanmasına rağmen Aralık ayında satışlar geriledi. İnternet üzerinden alışverişlerde bir önceki aya göre de bir önceki yıla göre de yüzde 5,7’lik düşüş kaydedildi. Genel ciro ise pandemi öncesi son ay olan 2020 Şubat ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 23,7’lik artış gösterdi.

Aşısızları süpermarket, eczane gibi gündelik zorunlu ihtiyaçlar dışında sosyal yaşamdan dışlayan 2G kuralı, mağaza, restoran, sosyal etkinlikler gibi alanlara girişte kişilerin aşılanmış ya da Covid-19 hastalığını atlatmış olduklarına dair belge ibraz etmelerini zorunlu kılıyor. Perakende sektörü, mağaza ve dükkanlarda hijyen konseptinin iyi işlediğine işaret ederek kuralı eleştirmiş, özellikle yıllık ciroda önemli bir paya sahip olan Noel döneminde getirilen kısıtlamanın ciroya olumsuz etki edeceği uyarısında bulunmuştu.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya, Japonya'yı Geride Bıraktı, Dünyanın En Büyük Üçüncü Ekonomisi Oldu

Japonya, yaşadığı ekonomik daralma nedeniyle dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi unvanını Almanya’ya kaptırdı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da Haftada 4 Gün Çalışma Uygulaması Test Edilmeye Başladı

Almanya’da çalışma yaşamında çığır açacak haftada 4 gün çalışma uygulaması test edilmeye başlandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanlar Hala Milyarlarca Alman Markı Saklıyor

Artan enflasyon oranları ve yaşam maliyetindeki yükselişe rağmen, pek çok Alman vatandaşının evlerinde hala kullanılmamış yüklü miktarda Alman Markı bulunuyor.
Devamını oku...