Tüketici ‘el freni’ çekti: Pahalılık ve pandemi nedeniyle cirolar düştü - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Tüketici ‘el freni’ çekti: Pahalılık ve pandemi nedeniyle cirolar düştü

Yunanistan’da pandemi belirsizliği ve hakim olan pahalılık nedeniyle mağazalarda cirolarda hissedilir bir düşüş yaşanmakta.

Özellikle enerji fiyatlarındaki artışın diğer ürünlere de yansıması sonrasında tüketicilerin alışverişlerini sınırladığı kaydedilirken, işletmelerin de cirolarının ‘kırpıldığı’ görülüyor.

Aralık ayında bilhassa elektronik alışverişlerde diğer aylara kıyasla gözle görülür bir düşüş yaşanırken, bunun Ocak ayının ilk günlerinde de sürdüğü ve Kamu’nun da bundan etkilendiği aktarılıyor.

Pandemide vakaların düşmesi ve Kovid-19 antivirüs haplarının gelmesiyle durumun iyileşmeye başlayacağını tahmin eden işletme sahipleri, pahalılık konusunda da doğalgaz fiyatlarında hafif bir iyileşme görüldüğünü söyleyip, bunun piyasaya yansıyacağını umuyorlar.

Süpermarketlerde bile satışların düştüğüne dikkat çekilirken, bunda en önemli rolün de enflasyondaki artış olduğu ekleniyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiler Traktörlerle Meclis Önünde Gecelediler

Atina’nın kalbi Sintagma Meydanı, Yunanistan genelinden gelen çiftçilerin protesto eylemlerine sahne oldu. Parlamento önünde traktörleriyle geceyi geçiren çiftçiler, tarımsal taleplerin karşılanması çağrısında bulundu.
Devamını oku...