Yunanistan’da 17 Kasım Direnişi’ne katılan tek Türk İbram Onsunoğlu'nun sesinden o günler - Azınlıkça
Radyo AzınlıkçaYunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 17 Kasım Direnişi’ne katılan tek Türk İbram Onsunoğlu’nun sesinden o günler

Fotoğraf karesinde Psikiyatrist Doktor İbram Onsunoğlu görülüyor.

17 Kasım Politeknik Direnişi‘nden bizlere miras bırakılan o meşhur slogan şöyledir: Ekmek, Eğitim, Özgürlükİbram Onsunoğlu‘nun sesinden o günler…

Yunanistan, Papadopulos darbesiyle askeri yönetim altına girmiştir. Cunta rejimi 6. yılını doldurmak üzeredir. Halk ama bilhassa gençler şiddetle karşıdır askeri rejime. 14 Kasım 1973’te Atina Politeknik Üniversitesi öğrencileri boykota başlar.

Okulda müthiş bir anti cunta, anti Amerikan, anti emperyalist bir kampanya başlatırlar. Laboratuvarlardan aşırdıkları malzemelerle bir radyo bile kurarlar. Radyodan hiç durmadan Atinalılara ve askerlere seslenirler. Askeri rejimin hemen sonlandırılması talebinde bulunurlar. Gösterileri üç gün üç gece sürer. Öğrenciler, Yunanistan’ın askeri rejime tepkisinin sembolü olur. Yüz binlerce Yunan, öğrencilere destek olmak için üniversitenin önüne gelir. Askeri yönetim paniklemeye başlar. 17 Kasım sabahı, özerk statüde olduğu için polis giremeyen kampüse tankları yollar. Öğrenciler, etraflarını saran askerlere “kardeşine silah mı doğrultacaksın?” diyerek emre itaatsizlik çağrısında bulunurlar.

İşte her Yunanın ezbere bildiği o an gelmiştir. Sabah saat üçte, Atina’nın elektrikleri kesilir ve bir tank, okulun demir kapısını kırarak içeri girer. Korkunç bir kargaşa başlar. İnsanların bazısı tank altında kalır, bazısı askerin silahıyla vurulur, bazısı çıkan kargaşada ezilir, bazıları da çapraz ateş içinde kalır.

Toplamda 24 kişi hayatını kaybeder. Yüzlerce insan da yaralanır. Resmi kayıtlara göre ölenlerin hiçbiri üniversite öğrencisi değildir, öğrencileri desteklemeye gelen halktan kişilerdir.

17 Kasım Direnişi günü cuntaya karşı direne bir Türk de vardır. Yarım saatlik podcast yayınımızda o Türkün kendi sesinden 17 Kasım Direnişi’ni, direniş esnasında tutuklanışını ve yaşadıklarını dinleyeceksiniz.

17 Kasım’ın bizlere miras bırakılan o meşhur sloganıyla başladık, öyle bitirelim: Ekmek, Eğitim, Özgürlük…

Psikiyatrist Doktor İbram Onsunoğlu‘nun kendi sesinden o günleri anlattığı podcast yayınını dinlemek için:

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Şarkı söyleyen kız - İbram Onsunoğlu

Bilmediğin şarkı yoktu, radyoda mı söylenecek,
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Tarih kitabı - Dr. İbram Onsunoğlu

“İflas etmiş bakkal eski defterleri karıştırırmış” örneği, ben de Selanik’teki bilgisayarımın içeriğine göz atarken aşağıya alıntıladığım yazıyla karşılaştım, “AZINLIKÇA dergisi, Nisan 2007 sayısı için” diye bir not düşmüşüm. Derginin o sayısında yayımlanmış olmalı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

'Biz burada Türkçe sayesinde Rumluk bilincimizi koruduk' - Dr. İbram Onsunoğlu yazdı

Eski Sovyetler Birliği ülkelerinden Yunanistan’a göç etmiş turkofon, yani anadili Türkçe olan, veya Türkçe bilen Rumlar öteden beri dikkatimi çekmiştir. Türkçe, bu toplumların anadili nasıl olmuştur? Diğerleri Türkçeyi nasıl öğrenmişlerdir?
Devamını oku...