Yunanistan 25 Mart Bağımsızlık Günü - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan 25 Mart Bağımsızlık Günü

Yunanistan‘da 25 Mart Bağımsızlık Günü, ülkenin Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını ilan ettiği gün olarak kutlanmaktadır.

Yunan halkı milli bayram ilan edilen 25 Mart’ta ülkelerinin bağımsızlığını ve özgürlüğünü kutluyor.

25 Mart 1821 tarihinde, Yunanistan‘ın farklı bölgelerinde başlayan bağımsızlık hareketleri, ülkenin Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrılmasına yol açtı. Yunan halkı, yıllar süren savaşlar ve mücadeleler sonucunda bağımsızlıklarına kavuştu.

Atina’da düzenlenen 25 Mart Bağımsızlık Günü resmî geçit töreninde yürüyen Evzon (Efsun veya Çolya) askerleri.

Yunanistan 25 Mart Ulusal Bağımsızlık Günü‘nde, Yunan halkı, ülkelerinin bağımsızlığı ve özgürlüğü için verilen mücadeleyi anıyor. Her yıl 25 Mart tarihinde düzenlenen kutlamalar, resmi törenler, askeri geçitler ve halkın katıldığı etkinliklerle gerçekleştiriliyor.

Bağımsızlık günü, Yunanistan’da milli birlik ve beraberliğin de simgesi olarak görülüyor. Halk, bu özel günü kutlamak için Yunanistan bayraklarıyla donatılmış evlerini, sokaklarını ve işyerlerini süsleyerek, ülkenin bağımsızlığına olan sevgi ve saygısını gösteriyor.

Yunanistan’ın 25 Mart bağımsızlık günü, ülkenin tarihi ve kültürel mirasının bir parçasıdır. Bu özel gün, Yunan halkının milli kimliğini, birlik ve beraberliğini güçlendirirken, ülkenin bağımsızlığına ve özgürlüğüne olan inancını da pekiştiriyor.

Yunanistan Bağımsızlık Günü, her yıl 25 Mart’ta 1821 Yunan Bağımsızlık Savaşı’nın başlangıcının kutlanmasıdır. Gün, Yunanistan ve Kıbrıs’ta resmi tatildir ve geçit törenleri ile kutlanır.

25 Mart Bağımsızlık Günü, 1838’de Kral Otto hükûmeti tarafından bir Kraliyet Kararnamesi ile belirlenmiştir.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Halk En Çok Hangi Hastalıktan Ölüyor?

Yunanistan’da vatandaşların en çok hangi hastalıklardan dolayı öldükleri belli oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Grev Ulaşımı Felç Edecek

ADEDY’nin çağrısıyla başlayan ve Yunanistan Toplu Taşıma Federasyonu tarafından desteklenen 24 saatlik grev, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle başlıyor. İşçi sendikalarının grev ilan etmesi, toplu taşıma hizmetlerinde önemli aksamalara yol açacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...