Yunanistan, Rusya'nın "Donetsk ve Luhansk" kararını kınadı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan, Rusya’nın “Donetsk ve Luhansk” kararını kınadı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Donetsk ve Luhansk bölgelerinin hukuka aykırı ve tek taraflı ‘bağımsızlık’ ilanını kınadı.

Yunanistan, Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı Donetsk ve Luhansk bölgelerini bağımsız olarak tanıma kararının uluslararası hukuk temel prensiplerine, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve Minsk Anlaşması’na aykırı olduğunu duyurdu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla, tüm ülkelerin toprak bütünlüğü, egemenlik ve bağımsızlığına saygıdan yana olduğunu belirterek, uluslararası hukukun bu prensiplerini çiğneyen tüm kararları kınadığını duyurdu.

Yunanistan’ın bu karara tepki için Avrupa Birliği (AB) ve NATO ile istişarede bulunacağı vurgulanan açıklamada, “Donetsk ve Luhansk bölgelerinin hukuka aykırı ve tek taraflı ‘bağımsızlık’ ilanını Rusya’nın tanıması, uluslararası hukuk temel prensiplerinin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve Minsk Anlaşması’nın açık ihlalidir” denildi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiler Traktörlerle Meclis Önünde Gecelediler

Atina’nın kalbi Sintagma Meydanı, Yunanistan genelinden gelen çiftçilerin protesto eylemlerine sahne oldu. Parlamento önünde traktörleriyle geceyi geçiren çiftçiler, tarımsal taleplerin karşılanması çağrısında bulundu.
Devamını oku...