Yunanistan, Rusya'nın "Donetsk ve Luhansk" kararını kınadı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan, Rusya’nın “Donetsk ve Luhansk” kararını kınadı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Donetsk ve Luhansk bölgelerinin hukuka aykırı ve tek taraflı ‘bağımsızlık’ ilanını kınadı.

Yunanistan, Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı Donetsk ve Luhansk bölgelerini bağımsız olarak tanıma kararının uluslararası hukuk temel prensiplerine, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve Minsk Anlaşması’na aykırı olduğunu duyurdu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla, tüm ülkelerin toprak bütünlüğü, egemenlik ve bağımsızlığına saygıdan yana olduğunu belirterek, uluslararası hukukun bu prensiplerini çiğneyen tüm kararları kınadığını duyurdu.

Yunanistan’ın bu karara tepki için Avrupa Birliği (AB) ve NATO ile istişarede bulunacağı vurgulanan açıklamada, “Donetsk ve Luhansk bölgelerinin hukuka aykırı ve tek taraflı ‘bağımsızlık’ ilanını Rusya’nın tanıması, uluslararası hukuk temel prensiplerinin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve Minsk Anlaşması’nın açık ihlalidir” denildi.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Otları temizlenmemiş arsa, bahçe ve avlulara ceza!

Baharın gelmesiyle birlikte Yunanistan’da yangın riskinin yoğun olduğu 1 Mayıs – 31 Ekim arası belediyeler her yıl vatandaşları arsa, bahçe ve avlularındaki otları temizleme konusunda uyarıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD'den Yunanistan'a 76 amfibi askeri araç

ABD, toplam maliyeti 268 milyon dolar olan 76 adet amfibi askeri çıkarma aracını Yunanistan’a satışı için onay verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Market Pass paralarının ikinci taksidi hesaplarda

Yunanistan’da Market Pass hak sahipleri için (yani 15 Mart’a kadar başvuranlar) 20 Mart Pazartesi günü yeni ödemelerin yapılması bekleniyor.
Devamını oku...