Belçika'da haftada 4 gün çalışma sistemi başladı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Belçika’da haftada 4 gün çalışma sistemi başladı

Belçika‘da isteyenler artık haftada 5 gün yerine 4 gün çalışmayı tercih edebilecek ama bu haftalık mesai saatlerinin azalacağı anlamına gelmiyor.

Hükümet tarafından şubat ayında hazırlanan düzenleme pazartesi günü yürürlüğe girdi.

Belçika, Avrupa Birliği’nde 4 günlük çalışma opsiyonunu sunan ilk ülke olurken dünyada da İzlanda ve Yeni Zelanda’dan sonra üçüncü sırayı aldı.

Dört günlük çalışma farklı ülkeler ve şirketlerde de pilot uygulamalarla deneniyor.

Fakat bu denemelerde genelde çalışanlar daha az çalışmalarına rağmen aynı maaşı almaya devam ediyor.  Belçika’da ise 4 gün çalışmayı tercih edenler 5 günlük mesai saatini doldurmaları gerekecek.

Belçika’daki uygulama Amerika Birleşik Devletleri veya İngiltere’deki gibi çoğu denemeden farklı olacak.

Batı Avrupa ülkesinde kamu ya da özel sektörde görev alan tüm çalışanlar haftada 38 saatlik çalışmayı 5 ya da 4 günde tamamlama seçeneğinden birini tercih edebilecek.

Bu aslında bir anlamda haftalık aynı mesaiyi uzun ya da kısa şekilde tamamlamak anlamına geliyor.

Şubat ayında yeni planı açıklarken Belçika Başbakanı Alexander de Croo yeni uygulamayla katılığıyla ünlü Belçika işgücü piyasasının biraz daha esnek hale gelmesini umduğunu söylemişti.

Covid-19 nedeniyle zorlu iki yıl geçirdiklerini vurgulayan de Croo bu anlaşma ile daha yenilikçi, sürdürülebilir ve dijital bir ekonomiye geçiş işin ilk ışığı yakmayı hedeflediklerini belirtmişti.

Kısa dönemli ya da geçici sözleşmelerle çalışanların da unutulmadığını söyleyen Başbakan, bu kişilerin de “kuvvetlendirilmiş yasal korumalar”dan faydalanacağını sürekli bir işe sahip olanların ise talep etmeleri durumunda “esnek saatlerde çalışabileceklerini” de sözlerine eklemişti.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Temizlik yapan erkekler erken ölüyor

Belçika’da yapılan araştırmada, temizlik işlerinde çalışan erkeklerin ölüm risklerinin büro işlerinde çalışan erkelere göre yüzde 45 daha yüksek olduğu belirlendi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Belçika'da haftada 4 gün çalışılacak: Maaş aynı kalacak

Belçika’da özel sektörde bir işte haftada 5 gün yerine 4 gün mesai yapabilmeye olanak sağlayan yeni düzenleme resmi gazetede yayımlandı. Çalışanların maaşı ise değişmeyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Avrupa’da halk pahalılığa karşı protesto gösterilerine başladı

Belçika’da yaşam pahalılığını protesto etmek için bir günlük grev ülkede adeta yaşamı durdurdu.
Devamını oku...