Yunan uzmanlar: 60 yaş üzeri aşılanınca ölümler 8 kat azalacak - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan uzmanlar: 60 yaş üzeri aşılanınca ölümler 8 kat azalacak

Yunanistan’da uzmanlar, 60 yaş üzerine getirilen aşı zorunluğunu değerlendirirken, bu kişilerin tamamının aşılanması halinde yoğun bakım ünitelerinin rahatlayacağını ve ölümlerin 8 kat azalacağını iddia ettiler.

Bu yaş grubunun virüsün en çok ‘saldırdığı’ yaş grubu olduğu belirtilirken, son 2 ayda koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin yüzde 82,4’ünün 65 yaş üzerindekiler olduğu ve çoğunun aşısız olduğu kaydedildi.

Yine aynı şekilde yoğun bakım ünitelerindeki hastaların da 10’da 7’sinin 60 yaş üzerinde ve aşısız olduğu ekleniyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Profesör Theodoros Vasilakopulos, bu uygulamanın hedefine ulaşması halinde ülke genelinde pandemi tablosunun tamamen değişeceğini belirtirken, ‘Eğer bugüne kadar aşılanmış olsalar ölümlerin yüzde 90’ının önüne geçilmiş olacaktı, yoğun bakım ünitelerindeki hasta sayısında da aynı oranda azalma olacaktı’ dedi.

Bir diğer Göğüs Hastalıkları Uzmanı Profesör Nikos Canakis de bu karara destek verirken, ‘Yunanlı iyiliği için olan bir şeyi kendisine ceza kesmeden anlamıyor. Bu kararı destekleyelim. Eğer 60 yaş üzeri komple aşılanırsa ölümler 7 hatta 8 kat azalacak’ ifadelerini kullandı.

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dinleme ve takip skandalına yeni isimler eklendi

Yunanistan’da Predator adlı casus program üzerinden telefonları dinlenen isimlerin yer aldığı ve kamuoyuna sızan listeye yeni isimler eklendi. Documento gazetesi yeni isimleri yazdı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan: Sevgilisinin canını aldı, silahı derin dondurucuya sakladı

Yunanistan’ın Pire bölgesinde 24 yaşındaki bir erkek, 19 yaşındaki sevgilisini kafasından vurarak öldürdü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sisam’dan Yassıköy’e şimdilik ‘ret’

Batı Trakya siyasetinde agresif ve kavgacı tavırlarıyla tanınan Yassıköy (İasmos) Belediye Başkanı Önder Mümin, Doğu Samos (Sisam) Belediyesi’ni ziyaret etti.
Devamını oku...