Yunan uzmanlar: 60 yaş üzeri aşılanınca ölümler 8 kat azalacak - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan uzmanlar: 60 yaş üzeri aşılanınca ölümler 8 kat azalacak

Yunanistan’da uzmanlar, 60 yaş üzerine getirilen aşı zorunluğunu değerlendirirken, bu kişilerin tamamının aşılanması halinde yoğun bakım ünitelerinin rahatlayacağını ve ölümlerin 8 kat azalacağını iddia ettiler.

Bu yaş grubunun virüsün en çok ‘saldırdığı’ yaş grubu olduğu belirtilirken, son 2 ayda koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin yüzde 82,4’ünün 65 yaş üzerindekiler olduğu ve çoğunun aşısız olduğu kaydedildi.

Yine aynı şekilde yoğun bakım ünitelerindeki hastaların da 10’da 7’sinin 60 yaş üzerinde ve aşısız olduğu ekleniyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Profesör Theodoros Vasilakopulos, bu uygulamanın hedefine ulaşması halinde ülke genelinde pandemi tablosunun tamamen değişeceğini belirtirken, ‘Eğer bugüne kadar aşılanmış olsalar ölümlerin yüzde 90’ının önüne geçilmiş olacaktı, yoğun bakım ünitelerindeki hasta sayısında da aynı oranda azalma olacaktı’ dedi.

Bir diğer Göğüs Hastalıkları Uzmanı Profesör Nikos Canakis de bu karara destek verirken, ‘Yunanlı iyiliği için olan bir şeyi kendisine ceza kesmeden anlamıyor. Bu kararı destekleyelim. Eğer 60 yaş üzeri komple aşılanırsa ölümler 7 hatta 8 kat azalacak’ ifadelerini kullandı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Muhalefet Partileri Erdoğan'ın ziyaretini nasıl gördü?

Yunanistan’da muhalefet partileri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirdiği Atina ziyareti hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Parlamentosu'nda Yeni Vergi Kanunu Yasası Kabul Edildi

Yunanistan Parlamentosu, ülkenin vergi sistemini kökten değiştirecek yeni bir yasa tasarısını 158 “evet” oyuna karşılık 140 “hayır” oyu ile prensipte kabul etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Isınma Yardımı Başvuruları Bugün Sona Eriyor: Ödeme Takvimi Açıklandı

Yunanistan’da kış aylarında vatandaşlara sunulan ısınma yardımı için başvuru süreci bugün, 8 Aralık Cuma günü sona eriyor.
Devamını oku...