Yunanistan'da 500 kişilik göçmen teknesi için kurtarma operasyonu - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 500 kişilik göçmen teknesi için kurtarma operasyonu

Fotoğraf arşivden kullanılmıştır

Yunanistan‘ın Girit Adası açıklarında içinde yaklaşık 500 göçmenin bulunduğu tekneden yapılan acil durum çağrısı sonrası Yunan sahil ekipleri harekete geçerek kurtarma operasyonu başlattı.

Yunanistan Denizcilik Bakanlığına bağlı Arama ve Kurtarma Koordinasyon Merkezi, Girit Adası’nın Palaiochora bölgesi açıklarında yaklaşık 500 göçmeni taşıyan bir tekneden gece yarısından sonra acil durum çağrısı yapıldığını duyurdu. Yunanistan Sahil Güvenliği tarafından yapılan açıklamada, tekneyi fark eden diğer gemilerin de acil durum çağrısında bulunduğu belirtildi. Acil destek masası kurtan sahil güvenlik, başlatılan geniş çaplı kurtarma operasyonuna Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nin de dahil olduğunu açıkladı. Kötü hava koşulları nedeniyle teknede mahsur kaldıkları öğrenilen göçmenler için 3 tekne, 2 kargo gemisi, 1 tanker, 2 yabancı bayraklı balıkçı teknesi ve Yunanistan Deniz Kuvvetlerine ait bir donanma firkateyni de bölgeye gönderildi.

Atina Ulusal Gözlemevi’nin Meteoroloji Servisinden yapılan açıklamada, bölgede etkili olan ve saatte 55 kilometre hıza ulaşan Batı rüzgarlarının şiddetini artıracağı ifade edildi. Meteoroloji Servisi ayrıca, kurtarma operasyonunun yerel saatle 17.00’den sonra devam etmesi halinde tehlikeli olabileceğini de aktardı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Muhalefet Partileri Erdoğan'ın ziyaretini nasıl gördü?

Yunanistan’da muhalefet partileri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirdiği Atina ziyareti hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Parlamentosu'nda Yeni Vergi Kanunu Yasası Kabul Edildi

Yunanistan Parlamentosu, ülkenin vergi sistemini kökten değiştirecek yeni bir yasa tasarısını 158 “evet” oyuna karşılık 140 “hayır” oyu ile prensipte kabul etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Isınma Yardımı Başvuruları Bugün Sona Eriyor: Ödeme Takvimi Açıklandı

Yunanistan’da kış aylarında vatandaşlara sunulan ısınma yardımı için başvuru süreci bugün, 8 Aralık Cuma günü sona eriyor.
Devamını oku...