Yunanistan'da 500 kişilik göçmen teknesi için kurtarma operasyonu - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 500 kişilik göçmen teknesi için kurtarma operasyonu

Fotoğraf arşivden kullanılmıştır

Yunanistan‘ın Girit Adası açıklarında içinde yaklaşık 500 göçmenin bulunduğu tekneden yapılan acil durum çağrısı sonrası Yunan sahil ekipleri harekete geçerek kurtarma operasyonu başlattı.

Yunanistan Denizcilik Bakanlığına bağlı Arama ve Kurtarma Koordinasyon Merkezi, Girit Adası’nın Palaiochora bölgesi açıklarında yaklaşık 500 göçmeni taşıyan bir tekneden gece yarısından sonra acil durum çağrısı yapıldığını duyurdu. Yunanistan Sahil Güvenliği tarafından yapılan açıklamada, tekneyi fark eden diğer gemilerin de acil durum çağrısında bulunduğu belirtildi. Acil destek masası kurtan sahil güvenlik, başlatılan geniş çaplı kurtarma operasyonuna Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nin de dahil olduğunu açıkladı. Kötü hava koşulları nedeniyle teknede mahsur kaldıkları öğrenilen göçmenler için 3 tekne, 2 kargo gemisi, 1 tanker, 2 yabancı bayraklı balıkçı teknesi ve Yunanistan Deniz Kuvvetlerine ait bir donanma firkateyni de bölgeye gönderildi.

Atina Ulusal Gözlemevi’nin Meteoroloji Servisinden yapılan açıklamada, bölgede etkili olan ve saatte 55 kilometre hıza ulaşan Batı rüzgarlarının şiddetini artıracağı ifade edildi. Meteoroloji Servisi ayrıca, kurtarma operasyonunun yerel saatle 17.00’den sonra devam etmesi halinde tehlikeli olabileceğini de aktardı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFET dondurulmuş tavuk rulosunu geri toplatıyor

Yunanistan Birleşik Gıda Denetleme Kurumu (EFET) salmonella tespit edilen beykon ve peynirle doldurulmuş dondurulmuş tavuk rulolarının toplatılması kararı verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Grigoropulos'un ölüm yıldönümünde polis yine saldırdı

Yunanistan’da 16 yaşındaki Aleksandros Gripgoropulos’un polis kurşunuyla öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçmiş olsa da eylemlerle anılmaya devam ediyor. Atina ve Selanik’te gerçekleştirilen polis şiddetine karşı protesto eylemlerde polis yine sert müdahale etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çavuşoğlu: Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın adalardaki askeri tatbikatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız.” ifadelerini kullandı.
Devamını oku...