Az uyuyan şişmanlıyor: İyi uyku için 9 öneri - Azınlıkça
Yaşam

Az uyuyan şişmanlıyor: İyi uyku için 9 öneri

Kilolu veya obez olmanın iyi bir gece uykusu uyumayı engelleyebileceğini biliyor muydunuz? Yetersiz uyku vücuttaki hormonal dengeyi bozarak sürekli yemek yemeye itiyor.

İdeal kiloya sahip olmak için sağlıklı bir yaşam tarzının yanı sıra yeterli uyumak da şart. Yetersiz uykunun vücut üzerinde birçok farklı etki yarattığını, bunların da kilo almaya neden olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, “Uykusuzluk gibi vücutta stres yaratan bazı durumlarda kortizol hormonu seviyesinin yükselerek iştahınızın artması, uykusuzluğun bir başka olumsuz etkisidir. Az uyumanız vücudunuzdaki hormonal dengeyi alt üst ederek sizi sürekli yemek yemeye iterken, obeziteye de kapılarınızı ardına kadar açacağını unutmayın” uyarısında bulundu.

Yetersiz uyuyan kişilerde doyma sinyalini gönderen leptin hormonunun seviyesinin düştüğünü söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, “Bu hormonun seviyesindeki düşüklük, vücudunuzun daha fazla kaloriye ihtiyacı olmadığı durumlarda bile beyne yemek yeme sinyali göndererek daha fazla yemek yemeye neden olur” diyerek yetersiz uykunun iştahı artıran açlık hormonunu seviyesini yükselttiğini vurguladı.

Yetersiz uyumanın vücudun insüline karşı daha dirençli hale gelmesini ve şeker metabolizmasının bozulmasına yol açtığını dile getiren uzmanlar “Vücudunuzdaki insülin direncinin artması, vücudunuzu daha fazla insülin salgılamaya yöneltip, Tip-2 diyabet hastası olmanıza neden olabildiği gibi, salgılanan yüksek miktardaki insülin size özellikle göbek bölgenize yağ olarak geri döner” dedi. Yapılan çalışmaların günde 5 saatten daha az uyuyanların şeker hastalığına da yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkarıyor.

Kilolu veya obez olmanın iyi bir gece uykusu uyumayı engelleyebileceğini anlatan uzmanlar kilolu kişilerde, uyku apnesi görülme riskinin yüksek olduğunu söyledi. Uyku apnesi olan kişilerin uyku esnasında nefes alıp vermeyi bir gecede yüzlerce defa durdurabileceğini belirten uzmanlar, “Nefes alıp verme durduktan kısa bir süre sonra, bir havuzu bir başından bir başına suyun altından yüzerek geçmişçesine nefes nefese uyanırsınız. Defalarca olan bu durum da uyku süresini ve kalitesini olumsuz etkileyecektir. Bunun yanında kilolu kişilerde daha sık görülen artrit, diyabet ve kalp hastalıkları da kaliteli bir uyku uyumayı güçleştirecektir. Sağlıklı bir kilo için yeterli uyuyun, yeterli uyuyabilmek için kilo verin” diye konuştu.

İYİ VE KALİTELİ BİR UYKU İÇİN 9 ÖNERİ

Hep aynı saatte yatağınıza gidip, aynı saatte kalkın. Bir gün çok geç saatte bile uyumuş olsanız, aynı saatte kalkmaya özen gösterin.

•Yatağınızı sadece uyumak için kullanın. Yatağınızda televizyon izlemek ve kitap okumaktan kaçının.

•Aç bir mide ile uyumaya çalışmayacağınız gibi yatmadan önceki öğününüzü light yoğurt, meyve gibi hafif yiyeceklerden olmasına özen gösterin.

•Yatak odanızın sessiz olmasını sağlayın.

•Uykunuzu kaçırabilecek kafeinli içeceklerden öğlen saat 3’den itibaren uzak durun.

•Her zaman uyuduğunuz yerde uyuyun.

•Midenizin üzerine yatmaktan vazgeçip, sırt üstü veya anne karnındaki gibi kıvrılma pozisyonuyla uyumaya çalışın.

•Uyuyacağınız mekânda ışık bulundurmayın, odanın karanlık olmasını sağlayın.

•Yatak ve yastığınızın ortopedik olmasına özen gösterin.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

Tahmini okuma süresi 3 dakika

Home » Az uyuyan şişmanlıyor: İyi uyku için 9 öneri
About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Göbekten kurtulmak için bu 8 besini asla tüketmeyin

Sağlıklı kilo vermenin ilk koşulu düzenli beslenme. Tüketilen bazı yiyecekler vücutta yağlanmaya yol açıyor.
Devamını oku...
Yaşam

Yaz geldi: Zayıflamak ve yağlardan kurtulmak için 5 öneri

Bir senedir süren karantina ve sokak yasaklarının ardından nihayet Yunanistan’da yasaklar bir bir kalkarken yaz dönemi herkesin istediği şeylerden biri de korona sürecinde alınan kiloları verebilmek ve yeni diyet programları.
Devamını oku...
Yaşam

Su tüketmek için 7 önemli neden

İnsan hayatının merkezinde su bulunmaktadır. Susuz yaşamın olmadığını biliyoruz. İnsan sağlığı için su, her şey demek.
Devamını oku...