Tavuklara Mozart dinletti: Yumurta sayısının yüzde 20 arttığını iddia etti - Azınlıkça
Yaşam

Tavuklara Mozart dinletti: Yumurta sayısının yüzde 20 arttığını iddia etti

‘Doğal yumurta’ hedefiyle tavuk çiftliği kuran ve okuduğu bir haberden sonra verimi artırmak amacıyla hayvanlarına her gün besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın eserlerini dinleten girişimci, yumurta sayısının arttığını öne sürüyor.

Çiftlik sahibi Özgür Adıyaman, 2,5 yıl önce Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu Elektrik Programı’ndan mezun olduğunu ve iş arayışına girdiğini, bulamayınca da kendi işini kurmaya karar verdiğini anlattı.

“Ne yapabilirim, diye düşündüm. Son zamanlarda her şey doğallığını yitirdi. Doğallık arayışa girince benim aklıma yumurta geldi. Sonra tavuklarımızı temin ettik. Arsamızı ayarladık ve üretime başladık. ‘Tepkiler nasıl olur’ diye korkuyorduk ama insanların doğala yönelmesi sayesinde bizim yumurtalarımız da tutuldu. Şu an işlerimiz iyi, vatandaşlar doğal ortamımızı gördüğü için yumurtalarımıza talep gösteriyor.”

“Yumurta yemi kullanmıyoruz, tavuklara doğal besinler veriyoruz. Doğal ortamda özgürce geziyorlar ve tavuklarıma her gün Mozart dinletiyorum. Bu fikir de aklıma okuduğum bir haberden sonra geldi. Süt ineklerine klasik müzik dinletildiğini ve bunun süt verimini ciddi anlamda artırdığını okudum. Biraz araştırma sonrasında ben de yapmaya karar verdim. ‘Tavuklarda da işe yarar mı acaba’ diye düşündüm. Sonuçta müzik ruhun gıdasıdır.

Tavuklar akşamları tüneklere çıkıyor ve kısık bir ışık veriyoruz. Gün içinde çok fazla gezdikleri için dinlenmeleri gerekiyor. Akşamları başta Mozart olmak üzere yaklaşık iki saat klasik müzik dinletiyoruz. Güneşli günlerde dışarıda yemlerken de klasik müzik açıyoruz. Tavuklar sabah yumurtluyor ve müzik dinledikleri için daha sağlıklı, verimli yumurtladıklarını düşünüyorum.”

HABERİ KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Her sabah haşlanmış yumurta yiyince ne oluyor?

İnanılmaz sonuçları olacağı iddia edilen fakat sadece hüsranla sonuçlanan bir çok diyeti uygulamış olabilirsiniz.  
Devamını oku...
Yaşam

Yumurtanın pişirilmesi önemli

Yumurtanın pişirilme şekli önemli mi? Uzmanlar yumurtanın pişirilme şekline dikkat edilmesini öneriyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Laboratuvarda üretilen tavuk etinin market ve lokantalarda satışına izin 'kapıda'

Yemek teknolojisi şirketi Upside Foods, gerçek hayvan hücresi kullanarak laboratuvarda ürettiği tavuk etini yakında ABD pazarına sunacak. ABD Gıda ve İlaç Dairesinden onay alan yapay tavuk etinin satışı için çok az adım kaldı.
Devamını oku...