Yunanistan’da kutlanan 17 Kasım Politeknik Direnişi nedir? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da kutlanan 17 Kasım Politeknik Direnişi nedir?

Yunanistan’da her sene 17 Kasım’da kutlanan Politeknik Direnişi, Albaylar Cuntası’na karşı direnişin sembolü ve demokrasiye yeniden dönüşün yolunu açan ayaklanma olarak anılmaktadır.

21 Nisan 1967’de yönetime el koyan Albaylar Cuntası rejimine karşı olan (çoğunluğunu gençler ve öğrencilerin oluşturduğu) halk, 14 Kasım 1973’te Atina Politeknik Üniversitesi’ni işgal ettiler.

Okulda müthiş bir cunta karşıtı, anti-Amerikan, antiemperyalist bir kampanya başlattılar.

Laboratuvarlardan aldıkları malzemelerle bir radyo bile kurdular. Radyodan hiç durmadan Atinalılara ve askerlere seslendiler. Askeri rejimin hemen sonlandırılması talebinde bulundular. Gösterileri üç gün üç gece sürdü.

Öğrenciler, Yunanistan’ın askeri rejime tepkisinin sembolü oldu. Yüz binlerce Yunan, öğrencilere destek olmak için üniversitenin önüne geldi. Askeri yönetim paniklemeye başladı. 17 Kasım sabahı, kampüse tanklar yollandı.

Öğrenciler, etraflarını saran askerlere “Kardeşine silah mı doğrultacaksın?” diyerek emre itaatsizlik çağrısında bulundular.

İşte her Yunanın ezbere bildiği o an gelmişti. Sabah saat 3’te, Atina’nın elektrikleri kesildi ve bir tank, okulun demir kapısını kırarak içeri girdi. Korkunç bir kargaşa başladı. İnsanların bazısı tank altında kaldı, bazısı askerin silahıyla vuruldu, bazısı çıkan kargaşada ezildi, bazıları da çapraz ateş içinde kaldı.

Toplamda 36 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce insan da yaralandı.

17 Kasım günü, Albaylar Cuntası’nın devrilmesinden ve yendiden parlamenter demokrasiye dönülmesinden bu yana militarizme, faşizme, emperyalizme, bağnazlığa ve zorbalığa karşı direniş günü olarak kutlanıyor ve her yıl –en büyüğü başkent Atina’da olmak üzere– ülkenin dört bir yanında geniş çaplı demokrasi yürüyüşleri gerçekleştiriliyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFET dondurulmuş tavuk rulosunu geri toplatıyor

Yunanistan Birleşik Gıda Denetleme Kurumu (EFET) salmonella tespit edilen beykon ve peynirle doldurulmuş dondurulmuş tavuk rulolarının toplatılması kararı verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Grigoropulos'un ölüm yıldönümünde polis yine saldırdı

Yunanistan’da 16 yaşındaki Aleksandros Gripgoropulos’un polis kurşunuyla öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçmiş olsa da eylemlerle anılmaya devam ediyor. Atina ve Selanik’te gerçekleştirilen polis şiddetine karşı protesto eylemlerde polis yine sert müdahale etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çavuşoğlu: Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın adalardaki askeri tatbikatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız.” ifadelerini kullandı.
Devamını oku...