Danıştay reddetti: Politeknik yürüyüşüne katılmak yasak! Sol ise sokağa çağırıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Danıştay reddetti: Politeknik yürüyüşüne katılmak yasak! Sol ise sokağa çağırıyor

Yunanistan’da Albaylar Cuntası’nın sonunu getiren ve demokrasiye yeniden dönüşün temelini atan 17 Kasım 1973 Politeknik Direnişi’nin yıldönümünde her yıl gerçekleşen demokrasi yürüyüşü bu yıl yasaklandı.

Yunan Polisi, bu yıl Politeknik anmasında 4’ten fazla kişinin bir araya gelmesini yasaklayan kararını açıklayınca, MeRA25 partisi lideri Yannis Varufakis bu kararın iptali için Danıştay’a başvurmuştu.

Danıştay, Kovid-19 önlemleri nedeniyle kararın doğru olduğuna karar kılarken, Varufakis’in talebini reddetti.

Varufakis’in dışında aynı taleple İnsan ve Vatandaş Hakları Birliği ve iki sivil vatandaş da Danıştay’ın kapısını çalmıştı.

Politeknik yürüyüşüne katılma çağrısı yapan örgütlere 5 bin evro idari ceza kesileceği vurgulanırken, bireysel olarak katılanlara ise 300 evro ceza kesilmesi öngörülüyor.

Başta Antikapitalist Sol Cephe ANTARSYA ve Kamu Emekçileri Konfederasyonu ADEDY olmak üzere pekçok sol örgüt ve sendika ise bu kararın cuntavari bir karar olduğunu ve amacın pandemiyi bahane ederek halkı sindirmek ve korkutmak olduğunu, tüm sağlık-güvenlik tedbirlerini alarak bu yasağın sokakta kırılması gerektiğini belirterek halkı eylemlere katılmaya davet ediyorlar.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFET dondurulmuş tavuk rulosunu geri toplatıyor

Yunanistan Birleşik Gıda Denetleme Kurumu (EFET) salmonella tespit edilen beykon ve peynirle doldurulmuş dondurulmuş tavuk rulolarının toplatılması kararı verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Grigoropulos'un ölüm yıldönümünde polis yine saldırdı

Yunanistan’da 16 yaşındaki Aleksandros Gripgoropulos’un polis kurşunuyla öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçmiş olsa da eylemlerle anılmaya devam ediyor. Atina ve Selanik’te gerçekleştirilen polis şiddetine karşı protesto eylemlerde polis yine sert müdahale etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çavuşoğlu: Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın adalardaki askeri tatbikatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız.” ifadelerini kullandı.
Devamını oku...