Gümülcine ve Dedeağaç'ta 'Mahalle Dadıları' Programı Hayata Geçiyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine ve Dedeağaç’ta ‘Mahalle Dadıları’ Programı Hayata Geçiyor

Gümülcine Belediyesi, aileleri ve küçük çocukları desteklemek amacıyla hayata geçirilen “Mahalle Dadıları” programının pilot uygulamasına katılan seçkin belediyeler arasında yer alıyor.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Söz konusu yenilikçi program, 2 aylıktan 2,5 yaşına kadar olan bebek ve küçük çocukların evde bakımını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Tam zamanlı çalışanlar ve serbest meslek sahipleri aylık 500 evro mali destek alırken, işsiz anneler ve yarı zamanlı çalışanlar ise aylık 300 evro destek alacaklar.

Ebeveynlerin, bu programa katılmak için ntantades.gov.gr web platformu üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor. Program, Bakıcı Sicilinden seçilen bakıcılara ebeveynlere mali destek sağlamaktadır. Yunanistan Sosyal Uyum ve Aile Bakan Yardımcısı Maria Alexandra Kefala, programın ikinci aşamasının başladığını duyurdu. İlk aşamada, bakıcılar için platform açılırken ve şimdi ise ebeveynlerin başvurularına da açık hale getirildi.

Bakan Yardımcısı Kefala, “Mahalle Dadıları” programının, bebeklerin ve küçük çocukların bakımında ebeveynlere pratik destek sunarak, ailelerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmayı hedeflediğini belirtti.

Mahalle Dadıları programından yararlanabilecekler arasında, kamu veya özel sektörde çalışan anne ve babalar, doğal, koruyucu veya bakıcı anneler bulunmaktadır. Ayrıca, yıllık kişisel gelirleri 24.000 Euro’yu aşmayan serbest meslek sahipleri ve işsiz anneler de programa dahil olabilmektedirler.

Tam zamanlı çalışanlar ve serbest meslek sahipleri aylık 500 evro mali destek alırken, işsiz anneler ve yarı zamanlı çalışanlar ise aylık 300 evro destek alacaklar.

Pilot uygulamaya katılan diğer belediyeler arasında Atina, Avdiron, Dedeağaç, Kavala, Gümülcine, Orestiada, Agioi Anargyroi, Kallithea, Kropias, Mandra-Eidyllia, Nea Ionia ve Paleo Faliro bulunuyor.

Program hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler, ntantades.gov.gr web sitesini ziyaret edebilir veya Pazartesi’den Cuma’ya 09:00-20:00 saatleri arasında belirtilen telefon numaralarından ulaşabilirler.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Devlet Hastanesi'nde Akşam Ameliyatları Olacak Mı?

Gümülcine Hastanesi’ndeki bekleme süreleri uzmanlık alanına göre değişiklik gösteriyor. Hastane çalışanları, öğleden sonra ameliyatlarının yapılabilmesi için yeterli oda ve eğitimli personele ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Egnatia Otobanı'nda Trajik Kaza: 56 Yaşındaki Sürücü Hayatını Kaybetti

Egnatia Otobanı’nın İskeçe – Gümülcine yol kesiminde, Yassıköy sapağı civarında, 22 Şubat Çarşamba gecesi geç saatlerde meydana gelen feci bir trafik kazası, bir aileyi yasa boğdu.
Devamını oku...