Batı Trakya'da Sağlık Krizi: Personel Yetersizliği Had Safhada - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da Sağlık Krizi: Personel Yetersizliği Had Safhada

Doğu Makedonya Trakya Tabipler Birliği, bölge hastanelerinde yaşanan ciddi personel eksikliği ve sağlık hizmetlerinin kötüleşmesi konusunda acil çağrıda bulundu.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Hastanelerin içler acısı durumu Rodop Milletvekili ve SYRIZA‘nın Sağlıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Özgür Ferhat ile İskeçe SYRIZA Milletvekili Hüseyin Zeybek tarafından Yunan Parlamentosu’na taşındı.

İki milletvekili, Sağlık Bakanı’na gönderdikleri ortak önergede, Drama, Kavala, İskeçe, Rodop ve Evros Tabipler Birliklerinin dile getirdiği endişeleri ve talepleri aktardılar. Dilekçede, bölgedeki hastanelerde personel yetersizliğinin yarattığı ciddi sorunlar ve bu durumun acilen ele alınması gerektiği vurgulandı.

Tabipler Birliği’nin mektubunda, Yunanistan‘ın birçok doktorunu yurtdışına kaybettiği ve Kamu Sağlık Sisteminin tıbbi çölleşmeye doğru ilerlediği belirtildi. Sağlık Bakanlığı’na, bölge hastanelerini cazip hale getirmek için ek teşvikler sunması çağrısında bulunuldu. Bu teşvikler arasında vergi muafiyetleri, konut sağlanması, maaş sübvansiyonları gibi önlemler yer alıyor.

Ayrıca, Sağlık Bakanlığı yönetiminin Doğu Makedonya Trakya Tabip Birlikleri başkanları ile derhal bir araya gelerek, sağlık sistemini yeniden yapılandırmak için acil adımlar atması gerektiği ifade edildi. Pandemi döneminin ardından sağlık hizmetlerinin daha zor günlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekilen mektupta, vatandaşlara iyi tıbbi bakım sağlama yükümlülüğünün altı çizildi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Doktorlar ve Hastane Çalışanlarından 48 Saatlik Grev

Yunanistan Hastane Doktorları Federasyonu (OENGE) ve Kamu Hastaneleri Çalışanları Federasyonu (PDOEDIN) önderliğinde, doktorlar ve hastane çalışanları, ülke genelinde 48 saat sürecek greve başladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'daki Hastaneler İçin Doktor Derneklerinden Çağrı

Batı Trakya’daki hastanelerde halk sağlığı açısından ciddi riskler bulunurken ve yetkili makamların duruma acilen müdahale etmesi gerekiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dedeağaç'ta Oyun Alanında Kaza: Genç Kız Ağır Yaralı

Dedeağaç’ta bulunan bir çocuk parkında yaşanan talihsiz bir olay, bölge sakinlerini endişelendirdi. 14 yaşındaki bir kız öğrenci çocuk parkındaki dönen çemberin milinde feci şekilde yaralandı.
Devamını oku...