Hayvan Besicileri'nden Gümülcine'de Eylem - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hayvan Besicileri’nden Gümülcine’de Eylem

Doğu Makedonya Trakya Eyaleti‘ndeki hayvan besicileri içinde bulundukları zor şartları Gümülcine’de bulunan Eyalet Başkanlığı binası önünde protesto ettiler.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Hayvan besicileri, devletin kendilerine karşı uyguladığı adaletsizlikleri kaldırma çağrısında bulunurken, protestoların muhatabı olan Eyalet Başkanı Hristos Metios, Atina’ya kadar gidileceği ve destek isteneceği sözünü verdi.

Yapılan konuşmalarda bölgede hayvancılıkla geçinen ailelerin azalmasının, yerel ekonomi üzerinde de olumsuz etkiler yarattığı vurgulandı.

Ortak Tarım Politikasında Adaletsizlik Var

Eylemde Ortak Tarım Politikası KAP döneminde, Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti çiftçilerine yönelik adaletsizliklerin devam ettiği belirtildi. Çiftçiler, Evros’tan Drama’ya ve Gümülcine’den gelen katılımlarla 13 Kasım Pazartesi günü erken saatlerde Eyalet binasının önünde toplandılar.

Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin temsilcileri, eyalet başkanıyla görüşerek, zor durumlarını anlattı. Eyalet Başkanı Hristos Metios, adil taleplerin kabul edildiğini ve bölge için en iyisini talep etme sözü verdi.

Eyalet Başkanı Metios, yeni KAP’dan önce adaletsizliklerin giderilmesi için yapılan çalışmalar olduğunu, ancak bunların çözüme kavuşturulmadığını belirtirken, çiftçilerden ise bölgeyi destekleyecek projelerin eksikliği ve merkezdeki taleplerin yetersizliği yönünde eleştiriler gelmeye devam etti.

Eylemde, ulusal mera alanları için yasadışı veya yasal olarak toplanan paraların ve mera arazilerinin eşitsiz dağılımının adaletsizliğine dikkat çekti.

Bölgede Hayvan Besici Azalıyor

Bölgedeki hayvan besicisi ve çiftçi sayısının 1/3 oranında azaldığı ve Tarım Bakanlığı’nın bu durumu değiştirme yönünde etkisiz kaldığı belirtiliyor.

Son olarak, Doğu Makedonya ve Trakya Hayvancılık Dernekleri, Kırsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Lefteris Avgenakis’i, duruma çözüm bulması için Gümülcine’ye çağırdılar ve yeni KAP taslağında gerekli değişikliklerin yapılması talebinde bulundular.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kılkış'ta Çiftçilerin Sınır Kapısı Kapatma Girişimi Tansiyonu Yükseltti: Polis Müdahale Etti

Yunanistan genelindeki çiftçi protestoları kapsamında, Kuzey Makedonya kara sınırı Kılkış bölgesinde ağır vasıta geçişlerine iki saatliğine kapatma girişiminde bulunan çiftçilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Çiftçiler Protestolarını Şiddetlendiriyor: Otoyollar Ve Gümrüklerde Barikatlar

Yunanistan genelinde çiftçiler, hükümetin tarım politikalarına karşı traktörlerle yollara dökülerek protestolarını şiddetlendiriyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiler Nasıl Yaşayacak? Çiftçilerin Varoluşsal Mücadelesi...

Atina’dan avukat Stavros I. Stavridis, çiftçilerin karşılaştığı varoluşsal sorunlara dikkat çeken yazısında, şehir merkezlerindeki insanların, çiftçilerin yaşadığı zorluklardan habersiz olduğunu ve çiftçilik mesleğinin bugünkü ekonomik ve sosyal krizini gözler önüne seriyor.
Devamını oku...