Bulgaristan, Türkiye'den Bayraktar satın almayı düşünüyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan, Türkiye’den Bayraktar satın almayı düşünüyor

Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov, Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA satın alımı konusunda seçenekleri değerlendirdiklerini söyledi.

Savunma alanında hava kuvvetlerini güçlendirmek isteyen Bulgaristan’ın Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA satın alabileceği konuşuluyor.

Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov yaptığı açıklamada, Bayraktar TB2 SİHA’ların üreticisi Baykar’ın temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Stoyanov, Baykar tarafının kendilerine bilgi paylaşımı ve Bulgar şirketleriyle işbirliği olanağı sunduğunu, ancak bu proje hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu kaydetti.

Drone piyasasında ABD’nin lider konumda olduğunu kaydeden Stoyanov, projenin henüz piyasa araştırması safhasında olduğunu belirtti.

Bulgaristan ordusunun 2026’ya kadar modernizasyonu planı çerçevesinde, orduya insansız silahlı hava aracı ve kullanılmış F-16 savaş uçağı alımı planlanıyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD'nin 8 silahlı SİHA'sı Larissa'ya geldi: Ege'de görev yapacak

Yunanistan’ın Larissa ilindeki askeri hava üssüne ABD’nin 8 adet MQ-9 Reaper tipi silahlı insansız hava aracı (SİHA) (drone) konuşlandırdığı duyuruldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan 8 yeni F-16 satın alıyor

Bulgaristan Parlamentosu, 42 aleyhte ve 8 çekimser oya karşı 151 lehte oyla oyla BU-D-SAD uluslararası anlaşmasını onayladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Türkiye'de Düzce'de 5,9 büyüklüğünde deprem: 50 yaralı

Saat 04.08’de merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi, biri ağır 46 kişi yaralandı. Deprem, Yunanistan’da da hissedildi.
Devamını oku...