Bulgaristan, Türkiye'den Bayraktar satın almayı düşünüyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan, Türkiye’den Bayraktar satın almayı düşünüyor

Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov, Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA satın alımı konusunda seçenekleri değerlendirdiklerini söyledi.

Savunma alanında hava kuvvetlerini güçlendirmek isteyen Bulgaristan’ın Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA satın alabileceği konuşuluyor.

Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov yaptığı açıklamada, Bayraktar TB2 SİHA’ların üreticisi Baykar’ın temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Stoyanov, Baykar tarafının kendilerine bilgi paylaşımı ve Bulgar şirketleriyle işbirliği olanağı sunduğunu, ancak bu proje hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu kaydetti.

Drone piyasasında ABD’nin lider konumda olduğunu kaydeden Stoyanov, projenin henüz piyasa araştırması safhasında olduğunu belirtti.

Bulgaristan ordusunun 2026’ya kadar modernizasyonu planı çerçevesinde, orduya insansız silahlı hava aracı ve kullanılmış F-16 savaş uçağı alımı planlanıyor.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dendias-Çavuşoğlu görüşmesi olumlu geçti

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki görüşme yaklaşık 20 dakika sürdü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Türkiye’den gelen 60 tonun üzerindeki limona Yunan sınırında el konuldu

Batı Trakya’nın Evros (Meriç) Eyalet Birimi’nin Tarım-Bitki Sağlığı ve Kalite Denetçileri, Türkiye menşeli ithal yüklere el koyma ve sonra (yeniden nakliye veya imha yoluyla) reddetme yoluna gitti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Tempi faciasında ölen makinistin Türkiye’de tutuklu babası iade ediliyor

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün erken saatlerde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’a telefon etti.
Devamını oku...