Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis'ten Çağrı: 'Türkiye İle Konuşmak Zorundayız. Her Zaman Silah Zoruyla Hareket Edemeyiz' - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis’ten Çağrı: ‘Türkiye İle Konuşmak Zorundayız. Her Zaman Silah Zoruyla Hareket Edemeyiz’

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetritis, “Türkiye ile konuşmak zorundayız. Her zaman silah zoruyla hareket edemeyiz ifadelerini kullandı.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetritis, Türkiye ile olan ilişkilerde diyalogun vazgeçilmez olduğunu belirtti. Gerapetritis, “Türkiye ile konuşmak zorundayız. Her zaman silah zoruyla hareket edemeyiz.” ifadeleriyle iki ülke arasındaki iletişim kanallarının açık tutulmasının önemine dikkat çekti.

Dedeağaç’ta Enerji ve Savunma İşbirliğinin Güçlendirilmesi

Batı Trakya’da planlanan ikinci bir doğalgazlaştırma ünitesinin potansiyeline işaret eden Bakan Gerapetritis, Dedeağaç’ın Yunan-Amerikan savunma işbirliğinin merkezi olarak öne çıktığını vurguladı. ABD ile yapılan savunma anlaşmaları ve Dedeağaç’ın bölgesel enerji güvenliğindeki rolü, Yunanistan’ın stratejik pozisyonunu güçlendiriyor.

Ukrayna’ya Destek ve Kızıldeniz’de Aktif Rol

Gerapetritis, Ukrayna’ya yapılan siyasi ve askeri destek konusunda Yunanistan’ın ulusal bir yükümlülüğü olduğunu belirtti. Aynı zamanda, Kızıldeniz’deki gelişmeler karşısında Yunanistan’ın tarafsız kalamayacağını ve aktif bir katılım sergileyeceğini ifade etti.

2. Doğu Makedonya & Trakya Forumu’ndan Vurgular

Dışişleri Bakanı, Dedeağaç’ta düzenlenen forumda, Yunanistan’ın Orta Doğu ve Ukrayna’daki durumlar, Yunan-Türk ilişkileri, Kıbrıs sorunu gibi dış politika konularında kapsamlı değerlendirmelerde bulundu. Bakana göre, Dedeağaç’ın enerji, transit ve savunma açısından bölgesel bir merkez olarak öne çıkması, Yunanistan’ın jeopolitik önemini artırıyor.

Türkiye ile İlişkiler: Diyalog ve İşbirliği Çağrısı

Türkiye ile ilişkilerde, diyalog ve karşılıklı anlayışın altını çizen Gerapetritis, iki ülke arasında süregelen zorlukların çözümünde istişare ve işbirliğinin kritik öneme sahip olduğunu belirtti. Türkiye ile yapılabilecek müzakerelerin, karşılıklı saygı ve anlayış çerçevesinde yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Benzin Fiyatları 2 Evroya Yükselişte: Akaryakıtta Gelecek Endişesi

Petrol fiyatlarının 100 doları aşması beklenirken, Yunanistan’da benzin zamları peş peşe geldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan-Türkiye Sınır Kapılarında Geçişler Duracak! Greve Bağlı Geçiş Kısıtlamaları

Yunanistan’ı Türkiye’ye bağlayan kara sınır kapılarından Kipi ve Kastanies’de, Yunanistan Gümrük Memurları Federasyonu’nun çağrısı üzerine başlatılan grev, iki ülke arasındaki geçişleri doğrudan etkileyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Saatler Değişiyor! Yaz Saati Geldi

Yunanistan, 30 Mart Cumartesi’yi 31 Mart Pazar’a bağlayan gece, yaz saati uygulamasına geçiş yapmaya hazırlanıyor.
Devamını oku...