Yunanistan’da bu yıl mevsimsel grip kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da bu yıl mevsimsel grip kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY, Yunanistan’da bu senenin ilk mevsimsel grip virüsü kaynaklı ölümünün gerçekleştiğini açıkladı. 

Grip nedeniyle hastanede yoğun bakıma kaldırılan 78 yaşındaki kadın hayatını kaybetti. Öte yandan başka bir adamın da grip nedeniyle hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Verilere göre bu, yoğun bakımda can veren talihsiz kadının yüksek riskli gruba ait olduğu görülürken şu anda başka bir yaşlı adam da grip olduğu için yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veriyor. Söz konusu hastanın yüksek risk grubuna ait olan 82 yaşında bir erkek olduğu ve her iki vakanın da influenza virüsü tip A’dan (H3N2) kaynaklandığı belirtiliyor.

Ağır bir şekilde geçirilen H3N2 virüsü, kişiler üzerinde ateş ve halsizlik şikayetine yol açıyor. İnfluenza virüsünün A ve B olmak üzere iki tipi bulunuyor. Bugün Yunanistan’da adından söz edilen H3N2 virüsü dışında bir de halk arasında domuz gribi olarak adlandırılan H1N1 virüsü bulunuyor ve influenza A tipi olarak tanımlanıyor.

Yunanistan’da 14-20 Kasım 2022 haftasında, resmi kayıtlara geçmiş 28 grip vakası bulunuyor.

Grip belirtileri nedeniyle doktora başvurular ise bir önceki haftaya göre yüzde 29 oranında artmış durumda. 

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFET dondurulmuş tavuk rulosunu geri toplatıyor

Yunanistan Birleşik Gıda Denetleme Kurumu (EFET) salmonella tespit edilen beykon ve peynirle doldurulmuş dondurulmuş tavuk rulolarının toplatılması kararı verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Grigoropulos'un ölüm yıldönümünde polis yine saldırdı

Yunanistan’da 16 yaşındaki Aleksandros Gripgoropulos’un polis kurşunuyla öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçmiş olsa da eylemlerle anılmaya devam ediyor. Atina ve Selanik’te gerçekleştirilen polis şiddetine karşı protesto eylemlerde polis yine sert müdahale etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çavuşoğlu: Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın adalardaki askeri tatbikatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız.” ifadelerini kullandı.
Devamını oku...