Türkiye aşısızlara PCR test zorunluluğunu kaldırdı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Türkiye aşısızlara PCR test zorunluluğunu kaldırdı

Türkiye aşısız kişilere PCR test zorunluluğunu kaldıran Avrupa’daki ilk ülke oldu. Artık Türkiye’de aşısız kişiler PCR testi olmadan her türlü faaliyete katılabilecek. Türk Hava Yolları’nın iç hat uçuşlarında da PCR uygulamasına son verildiği duyuruldu.

81 il valiliğine gönderilen genelge, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyesi çerçevesinde oluşturuldu.

Alınan karar şu şekilde:

“Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatlerden önce, konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), tüm kamu ve özel iş yerlerinde çalışanlara, kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere, PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir”

Okullarda tets zorunluluğu kalktı

Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla, aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az 2 kez PCR testi yaptırması, koronavirüs aşısı yaptırmamış veya hastalığı geçirmemiş kişilerin toplu ulaşım araçlarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatlerde negatif sonuçlu PCR testi belgesi ibraz etmesi gerekiyordu.

Son genelge ile bakanlık tarafından yayımlanan genelgelerin tüm hükümlerinin uygulamadan kaldırılmasına karar verildiği ifade edildi.

THY iç hatlarda PCR kararı iptal

Türk Hava Yolları’nın iç hat uçuşlarında da PCR uygulamasına son verildi. Konuyla ilgili Twitter hesabından bir paylaşım yapan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Yetkili makamlarımızın aldığı karar doğrultusunda tüm yolcularımızdan İÇ HAT uçuşlarında PCR TEST zorunluluğu kaldırılmıştır” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Yunanistan’da ise 60 yaş üstü aşısız yurttaşlara aylık 100 evro ceza uygulaması 17 Ocak Pazartesi günü yürürlüğe giriyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

Home » Türkiye aşısızlara PCR test zorunluluğunu kaldırdı
About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Renault çip krizi nedeniyle üretime ara veriyor

Küresel koronavirüs Kovid-19 salgınıyla başlayan ve otomotiv sektörünü araç üretemez hale getiren çip krizi sürüyor. Reanult’un Türkiye’deki fabrikası 15 gün üretime ara verecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan, Türkiye ve Kuzey Makedonya dahil 10 ülkeyi kırmızı listeye aldı

Bulgaristan, küresel koronavirüs Kovid-19 salgınıyla ilgili yaptığı son tedbirler kapsamında aralarında Türkiye’nin de olduğu 10 ülkeyi kırmızı listeye dahil etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Andrulakis: Türkiye’ye silah ambargosu tek yol

Yunanistan’da PASOK/KINAL partisi lideri Nikos Andrulakis, Limnos adasında yaptığı konuşmasında, Türkiye’ye silah ambargosu uygulanmasının tek yol olduğunu söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Miçotakis: Türkiye’yle çatışmaktan korkmuyoruz, asıl sorun ‘Mavi Vatan’

Worth reading...