Batı Trakyalı tûtûn üreticilerine hükümet 4,3 milyon evro yardım sözünü tutacak mı? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakyalı tûtûn üreticilerine hükümet 4,3 milyon evro yardım sözünü tutacak mı?

Sıkıntı had safhada. Batı Trakya’da tûtûn yetiştiricileri, Yunanistan Kırsal Kalkınma ve Gıda Bakanı’nın yaklaşık iki ay önce açıkladığı tûtûn üreticilerine 4,3 milyon euroluk tazminat sözünü bekliyor. 

Batı Trakyalı tûtûncünün söz verilen tazminat ödemeleri ne kadar ertelenirse, üretim maliyetlerinin artması ve tûtûn satış fiyatlarının düşük olması nedeniyle gelirlerinde astronik düşüş endilelendiriyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl 10 Kasım tarihinde Bölgesel Kalkınma Bakanlığı, küresel koronavirüs Kovid-19 pandemisi nedeniyle tûtûn üreticilerine yardım yapılacağını duyurmuştu.

Hükümet tûtûn üreticilerine (Basma, Virginia ve Berlev, Sampsus Katerini cinsleri) 11,3 milyon evro tutarında yardım verilmesi konusunda karar aldığını açıklamıştı. 

Toplamda tazmin edilecek 78.000 dönüm tûtûn tarlalarının 46.000 dönümü Rodop ilinde ve basma tipi tûtûn ekilmekte. Küresel salgın nedeniyle Rodop ilinde tûtûncilerin alacağı toplam tazminat miktarı yaklaşık 4,2 milyon evroya ulaşmış durumda. 

Bölgede yapılan protesto eylemleri ses getirmiş ve ND hükümeti bu yardımla, 2020’de Kovid-19 pandemisinden kaynaklanan gelir kaybının telafisi olarak her tûtûn yetiştiricisi için dönüm başına 90 evro yardım parası vereceğini beyan etmişti.

Son gelişmeler, Yunanistan’dan talebin geçerli prosedürlere uygun olarak Avrupa Komisyonu’na gönderdirildipini ve eğer onay alınır ise ilgili Bakanlık kararının yayınlanmasından sonra tûtûncülere ödeneceği şeklinde.

Öte yandan bölgede ekonomik sıkıntı had safhada ve Batı Trakyalı tûtûn üreticileri tazminatların hızlandırılmasını ve bir an önce ödenmesini talep ediyor.

Özellikle Batı Trakya genelinde tûtûn üreticiliği ile ailelerini geçindiremeyen bölge halkının yoğun şekilde başta Almanya ve Hollanda olmak üzere işçi olarak gurbete gittikleri biliniyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'a girişler hakkında yeni NOTAM

Yurtdışından Yunanistan’a girişlerde uygulanan mevcut koronavirüs Kovid-19 salgını ile ilgili tedbir ve yasaklar yayınlanan yeni NOTAM ile 7 Şubat Pazartesi gününe kadar uzatıldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Zorlu Yunanistan'da şarj istasyonu kurmak için şirket kurdu

Zorlu Energy Solutions (ZES), Yunanistan’da şarj istasyonu kurmak için şirket kurdu. Kurulan şirketin adı ZES Solutions I.K.E. oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 18.333 vaka 73 ölüm 668 entübe

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 22 Ocak Cumartesi günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 18.333 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...