Yunanistan Batı Trakya Haber

Hac ve umre için yeni gelişme: Suudi Sağlık Bakanı açıkladı

Kabe
Foto: azınlıkça

Geçen sene küresel koronavirüs salgını nedeniyle Suudi Arabistan devleti hac ibadeti için yurtdışından gelişleri kapatmıştı. Hac ibadeti yapmak isteyenler için yeni gelişmeyi Suudi Sağlık Bakanından geldi.

Pandemi nedeniyle Kabe’de tavaf edenlerin bile sosyal mesafe bırakarak ibadetlerini sürdürdüğü Suudi Arabistan’da yurtdışından hac ve umre amacıyla girişlere izin verilmiyor. Kutsal beldelere giderek vazifelerini yerine getirmek isteyen Müslümanlar getirilen seyahat yasakları nedeniyle büyük bir hüzün yaşıyordu. 

Koronavirüs salgınını sona erdirmesi ümidiyle tüm dünya genelinde aşılama işlemleri devam ederken hac ve umre konusunda bir gelişme de Suudi Arabistan’dan geldi.

Avrupa Birliği ülkeleri aşı pasaportu konusu görüşmeleri sürdürürken benzer bir görüş Suudi Arabistan Sağlık Bakanından geldi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Tevfik er-Rebia, bu yıl hac ve umre ibadeti için koronavirüs Kovid-19 aşısı yapılmasının temel şart olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Tevfik er-Rebia, Hac Bakanlığı’na yaptıkları bilgilendirmede, hacca katılmak isteyenlere Kovid-19 aşısı olmanın zorunlu olduğunu, bunun hacca katılım şartlarından biri olarak ilettiklerini söyledi.

Bakan Rebia, Mekke, Medine ve kutsal mekanlardaki sağlık tesislerinde görev yapacak sağlık çalışanı temini için de erkenden hazırlıkların yapılması gerektiğini kaydetti. Sağlık Bakanı ayrıca hacılar için bir Kovid-19 komisyonu oluşturulmasına onay verdi. 

sss

Home » Hac ve umre için yeni gelişme: Suudi Sağlık Bakanı açıkladı

Tahmini Okuma Süresi: 2 minutes

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

ECDC: Aşı vurduranlar maske takmayabilir

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), koronavirüs aşısının her iki dozunu da vurdurmuş olan vatandaşlar için sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi önlemlerin zorunlu olmaktan çıkarılabileceğini duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Profesör Thomaidis: Haftaya vaka patlaması yaşanabilir

EKPA Üniversitesi Analitik Kimya Bölümü Profesörü Nikolas Thomaidis, önümüzdeki hafta vaka sayılarında patlama yaşanabileceğini söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan ile Suudi Arabistan arasında hava savunma sistemi anlaşması

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos Suudi Arabistan’a resmi ziyaret düzenlediler. Ziyarette hava savunma sistemi anlaşması imzalandı.
Devamını oku...