Yaşam

DSÖ: 2021 yılında salgının sona ermesini beklemiyoruz

Koronavirüs salgının 2021 yılı sonuna kadar sona ermesinin beklenmediği görüşü, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri tarafından da söylenmeye başladı.

Videokonferansla basın toplantısı düzenleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkililere gazetecilere küresel koronavirüs salgınının son durumu hakkında bilgilendirmede bulundular.

Basın toplnatısında söz alan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, koronavirüs salgınının yıl sonuna kadar sona ermesini beklemenin gerçekçi olmadığı yorumunda bulundu. 

“2021 sonunda salgının sona ermesini beklemek çok erken ve gerçekçi değil. Mesele, bizim virüsü kontrol altına almamız. Anca şu anda kontrol fazlasıyla virüste.”

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle gazetecilerle basın toplantısı gerçekleştirdi. DSÖ Genel Direkttörü, küresel koronavirüs Kovid-19 vakalarının yedi haftalık düşüşün ardından ilk kez geçen hafta arttığına vurguda bulundu. 

Vaka artışlarının Amerika, Avrupa, Güneydoğu Asya ve Doğu Akdeniz’de gerçekleştiğine dikkat çeken Ghebreyesus, bu durumun kendileri için hayal kırıklığı olduğunu ancak artışa şaşırmadıklarını belirtti. 

YASAKLARA DEVAM EDİN

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, ülkelere “Kovid-19 önlem ve yasaklarına” gevşetilmeden devam edilmesi çağrısı yaptı. 

SALGIN 2021’DE SONA ERMEZ

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan yaptığı açıklamada “2021 sonunda salgının sona ermesini beklemek çok erken ve gerçekçi değil” ifadelerini kullandı.

Salgına karşı küresel mücadelenin aşı uygulamalarının başladığı 10 hafta öncesine kadar daha iyi durumda olduğunu belirtilen Ryan, bununla beraber virüsün kontrol altına alınmaya başlandığını söylemek için çok erken olduğu uyarısı yaptı.. 

Ryan, DSÖ’nün virüsün yayılımını önlemeye odaklandığını belirterek, “Mesele, bizim virüsü kontrol altına almamız ama şu anda kontrol fazlasıyla virüste” diye konuştu.

DSÖ’nün Kovid-19’a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove ise salgının ne zaman biteceğine ilişkin bir tahminde bulunmalarının mümkün olmadığını söyledi. 

Kerkhove, salgına karşı bilinen tüm önlemlere uyulması gerektiğini aksi takdirde virüsün tekrar “sıçrama” yapacağını öne sürdü. 

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

ECDC: Aşı vurduranlar maske takmayabilir

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), koronavirüs aşısının her iki dozunu da vurdurmuş olan vatandaşlar için sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi önlemlerin zorunlu olmaktan çıkarılabileceğini duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Profesör Thomaidis: Haftaya vaka patlaması yaşanabilir

EKPA Üniversitesi Analitik Kimya Bölümü Profesörü Nikolas Thomaidis, önümüzdeki hafta vaka sayılarında patlama yaşanabileceğini söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Self-test yapmayı reddeden öğrenci için polis çağırdılar

Yunanistan’ın Selanik şehrindeki 1. Thermi Lisesi’nde self-test yapmayı reddeden bir lise 2 öğrencisinin sınıfa girmesi okul müdürü tarafından engellendi.
Devamını oku...