Yaşam

Suudi Arabistan tarihte ilk defa hac organizasyonunu iptal edebilir veya ülke kotalarını düşürebilir

Kabe
Foto: azınlıkça

Bütün dünyayı saran küresel koronavirüs Kovid-19 salgını nedeniyle İslam aleminin mukaddes bölgelerine ziyaretler gittikçe zorlaşıyor.

Suudi Arabistan devleti ülkedeki koronavirüs vakalarının 100 bini geçmesi dolayısıyla modern tarihinde ilk kez hac organizasyonunu iptal etmeye veyahut da ülkelere tahsis edilen kotaların sadece yüzde 20’sini kabul etmeye hazırlandığı duyuluyor.

Gelişmeleri Batı Trakya’da hac farizasını yerine getirmek isteyen Müslümanlar da merakla izliyor.

EuroNews‘ün Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın Financial Times’a verdiği röportaja istinaden aktardığı haberine göre Suudi yetkililer her türlü senaryo üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar ve hac organizasyonun bu sene yapılıp yapılmamasına bir hafta içerisinde karar verecekler.

Suudi yetkililerin hac yapılsa dahi her ülkenin hacı adayı kontenjanının sadece yüzde 20’sine izin vermeyi düşündüğü belirtiliyor.

Eğer yetkililer Covid-19 salgını nedeniyle yurt dışından gelecek hacı adaylarına sınırları kapatırsa, Suudi Arabistan Krallığı’nın 1932 yılında kurulmasından bu yana 68 sene sonra ilk kez hac organizasyonu yapılamayacak.

Riyad yönetimi mart ayı başında koronavirüsün dünyada hızla yayılması sonrası umre ziyaretlerini yasaklamış, 28 Temmuz’da başlayacak ve 4 gün sürecek olan hac organizasyonunun iptal edilebileceğini açıklamıştı.

UMRE VE HAC İÇİN 28 MİLYON MÜSLÜMAN KUTSAL BELDEYİ ZİYARET EDİYOR

Suudi Arabistan’a her sene hac ve umre ziyaretleri için yurt dışından yaklaşık 27-28 milyon turist geliyor. Devletin petrol ihracatından sonraki en büyük gelir kapısı olan hac ve umre turizmi Riyad hükümetine 12 milyar dolar gelir bırakıyor.

Hindistan, Endonezya ve Singapur gibi ülkeler Suudi Arabistan’ın kararına bakılmaksızın kendi vatandaşlarına hac ibadetinin ülkelerine salgın hastalık taşıma riskinin yüksek olması sebebiyle 2020 yılı için yasaklamıştı.

Suudi Prens bin Salman ekonomik reform paketi çerçevesinde ülkenin hac ve umre kapasitesini 30 milyon kişinin üzerine çıkartarak, yıllık 13.5 milyar dolara gelir elde etmeyi hedeflediğini duyurmuştu.

Öte yandan Yunanistan’a tahsis edilen kota çerçevesinde hac ve umre ziyaretlerini gerçekleştiren Batı Trakyalı Müslümanlar da bu sene alınacak kararı bekliyor.

Hatırlanacağı üzere Suudi Arabistan’da bütün dünyayı saran küresel koronavirüs salgınından korunmak amacıyla yürütülen mücadele kapsamında bu sene Ramazan ayı boyunca Kabe’de teravih namazları cemaatsiz kılınmıştı.

Kısıtlama sadece bununla da yeterli kalmamış ve Medine’de Hz. Muhammed’in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi’deki teravih namazlarının da bu yıl cemaatsiz kılınarak eda edilmişti.