Yunanistan Batı Trakya Haber

İspanya Genelkurmay Başkanından torpilli aşı istifası

aşı

Pfizer BionTech şirketi Avrupa ülkelerine aşı dağıtımını azaltacağını duyurması ardından aşının ihtiyacı olanlara kullanılması tartışmaları sürüyor. İspanya’da bir kısım devlet yetkililerinin sırası gelmeden koronavirüs aşısı olması istifalara neden oldu.

Genelkurmay Başkanı General Miguel Angel Villarroya ve bazı üst düzey askerlerin de Kovid-19 ilk doz aşılarını olduğu ortaya çıkmış durumda.

Bunun üzerine İspanya Genelkurmay Başkanı Miguel Angel Villarroya sırası gelmeden koronavirüs aşısı olduğu için istifa etti.

Savunma Bakanı Margarita Robles’in Genelkurmay Başkanı Villarroya’dan, Covid-19 aşısını erken olmasının gerekçesiyle ilgili bir savunma istediği iddia edildi. Bunun üzerine Villarroya’nın istifa ettiği haberi geldi. 

İspanya’daki 17 özerk yönetimden biri olan Murcia’da yerel hükümetinin sağlık bakanı ve ardından Bask bölgesindeki iki hastanenin müdürü, protokolün dışına çıkarak Covid-19 aşısını erken yaptırmaları sonucu gelen baskılardan sonra istifa etmek zorunda kalmıştı.

Kovid-19 aşısını erken olan diğer bir siyasetçi, Ceuta özerk yönetiminin sağlık bakanı Javier Guerro ise baskılara rağmen istifa etmeyeceğini duyurdu.

Guerro, “Ben normalde grip aşısı bile olmam. Danışmanlarım Kovid-19 aşısını getirip, ben olmadan kendilerinin de olmayacağını söyledi. Ben de aşıyı yaptırdım. Ama ikinci dozu yaptırmayacağım” dedi.

İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska, bakanlığına bağlı olan jandarma kurumunda erken aşı olanlar arasında bulunan bir yarbayı görevden almıştı.

Mutasyonlu koronavirüsün tekrar Avrupa kıtasında hızlı şekilde yayılmaya başlaması nedeniyle Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler tekrar sınır kontrolleri ve sınır kapatmalarına gidiyorlar.  Virüsün İngiliz, Güney Afrika ve Brezilya versiyonlarının Avrupa’da yayılmasına karşı alınan ilk önlem ise sınırların kapatılması ve karantina kararları oluyor.

Öte yandan koronavirüs salgınından ağır etkilenen AB ülkeleri, mutasyonlu koronavirüs yüzünden sınırları kapatmaya devam ediyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’ın Türkiye’ye en yakın adasında tüm adalılar aşılandı

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, “Yunanistan’ın Meis (Kastelorizo) adası ‘covid-free’, tüm ada sakinleri aşılandı” başlığıyla bir haber yayımladı.
Devamını oku...
Yaşam

Johnson & Johnson’ın tek dozluk aşısı koronavirüs ile mücadeleyi hızlandırabilir

Kovid-19 salgınında aşılar kritik önem taşıyor. Johnson & Johnson’ın geliştirdiği koronavirüs aşısı sadece tek doz oluyor ve orta şiddetteki enfeksiyonları önlemede ciddi oranda etkili.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aşıda sıra engelliler ve sağlık sorunu olanlara geldi

Yunanistan’da uzun süreli sağlık problemi olan veya engelli olan her yaştan vatandaş Mart ayından itibaren aşılanmaya başlanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 605 yeni vaka, 24 ölü ve 292 entübe

Worth reading...