Siyah çay tiryakilerini sevindirecek araştırma - Azınlıkça
Yaşam

Siyah çay tiryakilerini sevindirecek araştırma

Sağlıklı beslenmek isteyenler, tüketilmesi gereken gıda listesine yeşil çayın yanı sıra siyah çayı da ekleyebilir, çünkü yapılan yeni ve kapsamlı bir araştırmaya göre çay tiryakilerinin çay içmeyenlere göre biraz daha uzun yaşama ihtimali olabilir.

Çin ve Japonya’da daha önce yapılan çalışmalarda vücutta iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı bazı maddeler bulunduran yeşil çayın sağlık için faydalı olduğu anlaşılmıştı. Yeni çalışma bu haberin siyah çay tüketenler için de geçerli olduğunu ortaya koydu.

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nden bilim insanları, siyah çayın sıkça tüketildiği İngiltere’de yaklaşık yarım milyon yetişkine çay içme alışkanlıklarıyla ilgili sorular yöneltti ve bu kişileri 14 yıl boyunca takibe aldı.

Çalışmada bu kişilerin sağlık ve sosyo ekonomik durumları, sigara ve alkol tüketimi, diyetleri, yaş, ırk ve cinsiyet gibi risk faktörleri dengelendi.

Araştırma sonunda yüksek miktarda, örneğin günde en az iki fincan çay tüketenlerin, çay içmeyenlere göre herhangi bir sebeple ölüm riskinin yüzde 13’ten yüzde 9’a düştüğü ve çayın az da olsa fayda sağladığı anlaşıldı.

Annals of Internal Medicine dergisinde yayımlanan çalışma, çayın kalp hastalıklarından kaynaklanan ölümleri engellediğine dair bir ilişki buldu ama aynı ilişki kanser kaynaklı ölümlerle ilgili kurulamadı.

Araştırmanın yazarları bunun sebebini tam olarak bilmiyor, ancak o dönemde çalışmaya yansıyacak kadar kanser kaynaklı fazla ölüm yaşanmamış olabileceğini düşünüyor.

Bilim insanları, insanların yaşam alışkanlıkları ve sağlığını gözlemlemeye dayalı araştırmaların sebep sonuç ilişkisini kanıtlayamadığına dikkat çekiyor.

New York Üniversitesi’nde gıda çalışmaları profesörü Marion Nestle “Bu çalışmada olduğu gibi, gözlemsel çalışmalar her zaman şu soruyu akla getirir: Çay tiryakilerini daha sağlıklı yapan başka bir sebep olabilir mi?” diyerek çayın iyi bir içecek olduğu, ancak araştırma sonuçlarının ihtiyatla yorumlanması gerektiği görüşünde.

Sonuç olarak uzmanlara göre kişilerin çay içme alışkanlıklarını değiştirmeleri gereken yeterli kanıt bulunmuyor. Araştırmanın baş yazarı Maki Inoue-Choi bunu şu sözlerle ifade ediyor: “Eğer günde bir fincan çay içiyorsanız, bu iyi birşey. Afiyet olsun”.

KAYNAK

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Çay ismi nereden geliyor? Karadan gelene 'ça', denizden gelene 'te'

Dünyada en çok tüketilen içeceklerin başında Türkiye’de de çok sık tüketilen ‘çay’ geliyor. Bazı istisnalar dışında dünya genelinde bu içeceğin iki söylenişi var: Biri Batı Trakya’da kullandığımız ‘çay’, diğeriyse özellikle batı ülkelerinde kullanılan ‘te’ kelimesine dayanıyor. Peki, bu isimler nereden geliyor?
Devamını oku...
Yaşam

Grip olduğunuzda tüketilmemesi gereken gıdalar

Havaların soğumaya başlamasıyla grip, nezle, farenjit, sinüzit gibi hastalıklar da yavaş yavaş kapıyı çalmaya başlıyor.
Devamını oku...
Yaşam

Yeşil çayın 12 faydası

Genellikle metabolizmayı hızlandırmasıyla ün salmış olan yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor.
Devamını oku...