Uğur Şahin: Yılda bir kez aşılanmak yeterli olabilir - Azınlıkça
Yaşam

Uğur Şahin: Yılda bir kez aşılanmak yeterli olabilir

BioNTech'in Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uğur Şahin.

BioNTech CEO’su Profesör Uğur Şahin, koronavirüs aşısının grip aşısı gibi yılda bir kez yapılmasının gerekli koruyuculuğu sağlayabileceğini söyledi. Şahin ayrıca herkese hatırlatma aşısı yaptırmayı çağırdı.

BioNTech şirketinin kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, bundan böyle koronavirüs salgınına karşı yılda bir kez aşılanmanın gerekli korumayı sağlayabileceğini ifade etti. Şahin, Bild am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, bugünlerde başlanan üçüncü aşıların koronavirüse karşı azalmakta olan koruyuculuğu yeniden yükselteceğini ve bu korumanın, daha önce yapılan çift aşıdan daha uzun süre etkili olmasını beklediğini belirtti. Şahin koronavirüs aşısının önümüzdeki dönemde, grip aşısında olduğu gibi yılda bir kez yapılmasının yeterli olabileceğini dile getirdi.

Kendi şirketi BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının koruyuculuğunun, aşı vurulduktan dört ay sonra azalmaya başladığını vurgulayan Uğur Şahin buna rağmen, kısa süre önce açıklanan klinik araştırmaların sonuçlarına göre aşının, hastalığı ağır bir biçimde geçirmeye karşı dokuz aya kadar önleyici olduğunu ifade etti.

Prof. Şahin röportajında, hatırlatma aşılarının yapılmasını da tavsiye ederek, “Booster (hatırlatma) aşısı hem aşılanan kişiyi hastalıktan çok iyi korur, hem de yeni bulaş zincirleri oluşmasını engeller” dedi. Şahin, bunun da zorlu geçmesi beklenen kış mevsiminde pandemiyle mücadeleye katkı sağlayacağını dile getirdi.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Güncellenmiş korona aşılarıyla aşılamalar bugün başladı

Yunanistan’da Omikron 4 ve 5 varyantlarına karşı da koruyan güncellenmiş koronavirüs aşılarıyla aşılamalar 3 Ekim Pazartesi itibariyle başladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Güncellenmiş korona aşılarıyla aşılamalar başlıyor

Yunanistan’da Omikron varyantına karşı da koruyan yeni güncellenmiş aşılarla aşılamalar 14 Eylül Çarşamba günü başlıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Omikron aşıları Yunanistan’a geldi: Ne zaman vurduracağız?

Omikron varyantına karşı da koruyan güncellenmiş koronavirüs aşıları Yunanistan’a gelmiş bulunuyor.
Devamını oku...