İsrail, 5-11 yaş grubu çocukların aşılanmasına başlıyor - Azınlıkça
Yaşam

İsrail, 5-11 yaş grubu çocukların aşılanmasına başlıyor

İsrail’de 5-11 yaş grubu çocukların koronavirüse karşı aşılanmasına Salı günü başlanıyor. Çocuklara uygulanacak aşıda BioNTech/Pfizer aşısının normal dozunun üçte biri kullanılacak.

5-11 yaş grubu çocukların BioNTech/Pfizer aşısı ile koronavirüse karşı aşılanmasına bir hafta önce yeşil ışık yakan İsrail’de bu gruptaki çocukların aşılanmasına Salı günü başlanacağı açıklandı.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Pazar günkü kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Aşılar çocuklara uygun hale getirildi ve yetişkinlere uygulanan dozun üçte birini içeriyorlar” dedi. Dünyada, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) milyonlarca çocuğun koronavirüse karşı aşılandığını belirten Bennett, “Aşılar güvenli ve etkili, çocuklarımızın sağlıklı olmasını sağlıyorlar” diye konuştu.

Avrupa’da çocuklar arasında koronavirüsün hızla yayıldığında dikkat çeken İsrail Başbakanı, “Kış başlıyor ve görünen o ki çocuklar bir hastalık dalgasıyla karşı karşıya” dedi. Kendi oğlunun koronavirüse karşı aşılanan ilk çocuklardan biri olacağını belirten İsrail Başbakanı, “Bunu diğer İsrailli ailelerden de bekliyorum, tabii ki bu yaş grubunda çocuğu veya torunu olan bakanlardan da…” diye konuştu.

İsrail Sağlık Bakanlığı bir hafta önce 5-11 yaş grubundaki çocukların BioNTech/Pfizer aşısı ile aşılanmasına onay vermişti. İsrail medyasında yer alan haberlere göre, İsrail’de yaklaşık bir milyon çocuğa aşı uygulanması bekleniyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Profesör Linu: Aşısızlara 100 evro aylık ceza kabul edilemez

Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörlerinden Athina Linu, 60 yaş üzeri aşısız vatandaşlara, aşılanmamaları halinde her ay 100 evro ceza kesilmesi kararını eleştirdi.
Devamını oku...
Yaşam

Şırıngasız aşı geliyor

Koronavirüs salgını nedeniyle bir ara stok sıkıntısı yaşanan aşılarla ilgili yeni gelişme yaşandı. İğne yerine geliştirilen bant şeklindeki yama ile ağrısız ve acısız aşı mümkün olacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Drama Mitropoliti: Aşılanmayı reddeden papazların maaşları kesilsin

Drama Metropoliti aşı vurdurmayan rahiplere sert saldırı başlattı. Metropolit aşısız rahiplerin maaşlarının kesilmesini istedi.
Devamını oku...