Hangi gıda ömrünüzü ne kadar kısaltıyor? - Azınlıkça
Yaşam

Hangi gıda ömrünüzü ne kadar kısaltıyor?

Uzmanlar yediğimiz yemeklerin sağlıklı olması durumunda, daha uzun bir ömür yaşayacağımızı söylüyor

ABD’deki Michigan Üniversitesi’nden uzmanların araştırması yaklaşık 6 bin gıdanın karbon ayak izini ve besin etkisini hesaplayan standart bir ölçüm yöntemi geliştirdi.

Sağlık Beslenme Endeksi adı verilen uygulama, çeşitli yemekler, atıştırmalıklar ve içeceklerin doğrudan etkisini hesaplıyor. Herhangi bir yiyeceğin bir gramının sağlık yükünün hesaplanmasının ardından bu standart bir porsiyon boyutuna ölçeklendirilerek sonuç elde ediliyor.

Ahval’in Diken‘den aktardığı habere göre, araştırmanın yazarları hesaplama yöntemlerini şu örnekle açıkladı:

“Her bir gram işlenmiş ette ortalama 0,45 dakika kaybediliyor. Hotdog’un içindeki 61 gramlık işlenmiş et 27 sağlıklı dakikanın kaybolmasına neden oluyor. Buna sodyum, trans yağ gibi risk faktörleri de eklenip çoklu doymamış yağ ve liflerin faydası da hesaba katıldıktan sonra ömürden 36 dakikanın kaybedildiği sonucuna vardık.”

Ancak araştırmacılar, her gıda maddesinin farklı bir katkıda bulunduğunu ve kişinin bütün ‘ekstra dakikaları’ toplamak için toptan beslenme düzeni değişiklikleri yapmasına gerek olmadığını belirtti.

Örneğin et tüketen birisi günlük kalori alımının (kadınlar için 2000, erkekler için 2500) yüzde 10’unu işlenmiş et ya da kırmızı et yerine kuruyemiş, sebze ya da meyveyle değiştirirse bu, ömrüne günde 48 sağlıklı dakika ekleyebileceği anlamına geliyor.

Nature’da yayınlanan araştırmada gıdaların yalnızca insan sağlığına doğrudan etkilerine değil çevreye etkilerine de odaklanıldı.

Örneğin besin değenlerine bakılınca iyi bir sonuç veren (16 dakika) somon balığının çevresel etkileri nedeniyle yeşil ışık alamadı. Tüketimi azaltılması gereken gıdalar arasında.

Kola ömrümüzden 12,5 dakika çalmakla birlikte çevreye etkileri bakımından yeşil ışık yakıldı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Şapçı ve Kuşlanlı’da TEBA Gıda Yardımları Dağıtılıyor

Batı Trakya’da Rodop iline bağlı Şapçı ve Kuşlanlı (Ksilagani) bölgelerinde, Avrupa’nın TEBA gıda yardımlarının dağıtımı yapılacak.
Devamını oku...
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

Araştırma: Yunanlılar Günlük Beslenme Alışkanlıklarında Neler Yapıyor?

Günlük beslenme alışkanlıkları hakkında kafamızda oluşan çeşitli mitler ve yanılgılar, Yunanlıların yemek pişirme ve tüketme alışkanlıkları hakkında gerçekleri öğrenmeyi zorlaştırıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine'de TEBA Gıda Yardımı Dağıtılacak

Gümülcine (Komotini) Belediyesi, ihtiyaç sahipleri için TEBA/FEAD (Avrupa Yardım Fonu için Gıda ve Temel Malzeme Yardımı Operasyonel Programı) kapsamında gıda yardımı dağıtacak.
Devamını oku...