Özel Üniversiteler Yasası Parlamentoda Kabul Edildi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Özel Üniversiteler Yasası Parlamentoda Kabul Edildi

Yunanistan parlamentosu, özel üniversitelerin kurulmasını öngören yasa tasarısını 159 “evet”, 129 “hayır” ve 11 çekimser oy ile kabul etti.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

İktidar partisi Yeni Demokrasi’nin (ND) milletvekilleri ve ayrıca bağımsız milletvekili ve eski Spartalı Haris Katsivardas’ın desteğiyle, tasarıyı devlet yasası haline getirdi.

Yunanistan Eğitim Bakanı, onlarca yıllık tartışmaların ardından bu tarihi değişikliğin kanun kitaplarına girdiğini belirterek, uygulamanın sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu vurguladı. Başbakan Kiryakos Miçotakis ise tasarıyı eğitimde radikal bir atılım ve sosyal adalet reformu olarak nitelendirdi. Muhalefet partileri genelde tasarıya karşı olsa da, SYRIZA ve PASOK, yasa tasarısının içinde devlet üniversitelerini güçlendireceğine inandıkları bazı maddeleri destekledi.

Başbakan Miçotakis, özellikle SYRIZA ve PASOK’u hedef alarak tutumlarını eleştirdi ve üniversitelerin artık bilgi merkezleri haline geldiğini söyledi. Muhalefet partilerinden gelen eleştirilere karşılık, SYRIZA parlamento grubu başkanı Sokratis Famellos, hükümetin gençlerin hayallerini ve Anayasayı ayaklar altına aldığını iddia etti.

PASOK lideri Nikos Androulakis, hükümetin reformunun yetersiz olduğunu ve sadece belli çıkar gruplarına hizmet ettiğini savundu. Yeni Sol lideri Alexis Haritsis ise, gelecekteki bir ilerici hükümetin bu yasayı yürürlükten kaldıracağını iddia etti.

Tasarının kabul edilmesi, Yunanistan’da eğitim alanında önemli bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor. Ancak muhalefetin ve bazı sosyal grupların endişeleri devam ediyor. Bu kararın, ülkenin eğitim sistemine uzun vadede nasıl bir etkisi olacağı zamanla daha net bir şekilde ortaya çıkacak.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Benzin Fiyatları 2 Evroya Yükselişte: Akaryakıtta Gelecek Endişesi

Petrol fiyatlarının 100 doları aşması beklenirken, Yunanistan’da benzin zamları peş peşe geldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan-Türkiye Sınır Kapılarında Geçişler Duracak! Greve Bağlı Geçiş Kısıtlamaları

Yunanistan’ı Türkiye’ye bağlayan kara sınır kapılarından Kipi ve Kastanies’de, Yunanistan Gümrük Memurları Federasyonu’nun çağrısı üzerine başlatılan grev, iki ülke arasındaki geçişleri doğrudan etkileyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Saatler Değişiyor! Yaz Saati Geldi

Yunanistan, 30 Mart Cumartesi’yi 31 Mart Pazar’a bağlayan gece, yaz saati uygulamasına geçiş yapmaya hazırlanıyor.
Devamını oku...