Seçim Yasası değişikliği yeniden gündemde: Amaç güçlü iktidar… - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Seçim Yasası değişikliği yeniden gündemde: Amaç güçlü iktidar…

Yunanistan’da hükümet, Seçim Yasası’nda değişiklik meselesini yeniden gündemine aldı.

Başbakan Kiryakos Miçotakis’in çalışma arkadaşları, daha güçlü ve sabit iktidarlar kurulması için birinci partiye ‘bonus’ milletvekilli sayısının artırılmasını öneriyorlar.

Özellikle Rusya’nın Ukrayna işgali ve akabinde gelmekte olan enerji krizi ve pahalılık göz önüne alındığında, ülkenin sürekli seçimden seçime gitme macerası yaşamaması için, Başbakan’ın danışmanları, ‘bonus’ milletvekili sayısının 40’tan 50’ye yükseltilmesini tavsiye ediyorlar.

Öte yandan Başbakan Kiryakos Miçotakis her ne kadar geçtiğimiz aya kadar ‘Seçimlere mevcut seçim kanunuyla gideceğiz ve kazanacağız’ dediyse de, bu kararını yeniden gözden geçirebileceği vurgulanıyor.

Miçotakis, ‘İstikrar pek çok düzeyde çok önemlidir, bir sonraki seçimlerde ülkenin istikrarı ve içinde bulunduğumuz gidişatı bozmamak gerek’ demişti.

Yeni Seçim Yasası için gözler Başbakan’a çevrilmişken, bu yasa meclise getirilse bile yürürlüğe girmesi için geçerli 180 oyu bulamayacağından, daha sonraki seçimde yürürlüğe girebilecek ve önümüzdeki ilk seçimler SYRIZA’nın getirdiği yasayla yapılacak.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yeni eğitim yılında okullarda neler değişecek?

Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim, Ortaöğretim ve Özel Eğitim Genel Sekreteri Aleksandros Kopçis, yeni eğitim yılı için her şeyin hazır olduğunu söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis yasadışı dinlemelerle ilgili konuşacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 8 Ağustos Pazartesi günü, yasadışı dinleme vakaları hakkında detaylı açıklamalarda bulunacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yasadışı dinlemelerle ilgili Yargıtay soruşturma açtı

Yunanistan’da Yargıtay savcısı, yasadışı telefon dinlemeleriyle ilgili gizli belgelerin sızdırılmasıyla ilgili olarak Cuma günü bir cezai ön soruşturma açılmasına karar verdi.
Devamını oku...