Yunanistan Parlamentosu'nda Yeni Vergi Kanunu Yasası Kabul Edildi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Parlamentosu’nda Yeni Vergi Kanunu Yasası Kabul Edildi

Yunanistan Parlamentosu, ülkenin vergi sistemini kökten değiştirecek yeni bir yasa tasarısını 158 “evet” oyuna karşılık 140 “hayır” oyu ile prensipte kabul etti.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Bu önemli değişiklik, serbest çalışanlar üzerindeki vergilendirmeyi de yeniden şekillendirecek.

Yunanistan Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısı, Perşembe akşamı (7/12) erken saatlerde yapılan oylamada, hükümet partisi Yeni Demokrasi (ND) milletvekillerinin desteğiyle kabul edildi. Muhalefet partileri ise tasarıya karşı oy kullandı.

Yasa tasarısının 7. maddesi, makbuz düzenleme cezalarında değişiklik yapılmasını öngörüyor. Bu madde, 298 milletvekilinin katıldığı oylamada 169 lehte ve 129 aleyhte oy alarak kabul edildi.

Özellikle serbest meslek sahipleri ve serbest meslek erbabının asgari ücret üzerinden hesaplanan emsal kazançlarını belirleyen 15. madde, 158 kabul oyuna karşılık 140 ret oyu ile kabul edildi.

Sermaye yoğunlaşması vergisinin %60 oranında azaltılmasını öngören 49. madde (%0,5’ten %0,2’ye düşürülmesi) ve borsada işlem gören hisselerin satışından alınan verginin %50 oranında azaltılmasını öneren 50. madde (binde 2’den binde 1’e düşürülmesi), her ikisi de 158 lehte, 140 aleyhte oy ile Parlamento’dan geçti.

Bu yeni vergi yasası, Yunanistan’ın ekonomik yapısında önemli değişiklikler yapacak ve özellikle serbest meslek sahipleri üzerinde etkili olacak.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Emekli Maaşları ve Yardım Ödemeleri Yarına Kadar Tamamlanıyor

Yunanistan’da Paskalya öncesi emekli vatandaşların ve yardım hak sahiplerinin gözü kulağı, 26 Nisan Cuma gününe kadar gerçekleştirilecek emekli maaşları ve yardım ödemelerinde.
Devamını oku...