Türklere Yunan Adaları İçin 1 yıllık Vize - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Türklere Yunan Adaları İçin 1 yıllık Vize

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan ziyareti sırasında, Türk vatandaşları için Yunan adalarına yönelik vize kolaylıkları açıklandı.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis’in yaptığı açıklamaya göre, Türk vatandaşları artık belirlenen 10 Yunan adasına 1 yıl boyunca geçerli ve her seferinde 7 güne kadar olan kapıda vizelerle seyahat edebilecekler. Bu düzenleme, özellikle turizm sektörüne katkı sağlaması bekleniyor.

Vize Verilecek 10 Yunan Adası:

Vize verilecek 10 Yunan adası arasında, İstanköy (Kos), Sisam (Samos), Sakız (Hios), Meis (Kastelorizo), Sömbeki (Simi), İlerya (Leros), Limni (Limnos), Midilli (Lesvos) ve Kilimli (Kalimnos) adaları yer alıyor.

Yunanistan Göç Bakanı Dimitris Keridis’in verdiği bilgilere göre, Yunan adaları için sağlanacak bu vize kolaylığı, Schengen bölgesinde benzeri olmayan bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Türk vatandaşları için yıl boyunca geçerli olacak bu vize serbestisi, sadece yaz aylarıyla sınırlı kalmayacak.

Kapıda vize uygulaması için gerekli evraklar arasında, en az 6 aylık geçerli pasaport, biyometrik fotoğraf, banka hesap dökümleri, feribot bileti ve otel rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, kimlik fotokopisi, doldurulmuş başvuru formu ve vize ücreti bulunuyor. Geçmişte de benzer bir uygulama yapılmış, ancak küresel korona salgını sebebiyle durdurulmuştu.

Bu vize kolaylığından yararlanılabilecek adalar arasında Rodos, İstanköy (Kos), Sisam (Samos), Sakız (Hios), Meis (Kastelorizo), Sömbeki (Simi), İlerya (Leros), Limni (Limnos), Midilli (Lesvos) ve Kilimli (Kalimnos) yer alıyor. Bu adımla birlikte, Türkiye ve Yunanistan arasındaki turistik ve kültürel bağların daha da güçlenmesi hedefleniyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan-Türkiye Sınır Kapılarında Geçişler Duracak! Greve Bağlı Geçiş Kısıtlamaları

Yunanistan’ı Türkiye’ye bağlayan kara sınır kapılarından Kipi ve Kastanies’de, Yunanistan Gümrük Memurları Federasyonu’nun çağrısı üzerine başlatılan grev, iki ülke arasındaki geçişleri doğrudan etkileyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Saatler Değişiyor! Yaz Saati Geldi

Yunanistan, 30 Mart Cumartesi’yi 31 Mart Pazar’a bağlayan gece, yaz saati uygulamasına geçiş yapmaya hazırlanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Biden: ABD Ve Yunanistan Arasındaki İttifak Her Zamankinden Daha Güçlü

ABD Başkanı Joe Biden, Yunanistan Bağımsızlık Günü dolayısıyla yayımladığı bir mesajda, ABD ve Yunanistan arasındaki ittifakın her zamankinden daha güçlü olduğunu belirtti.
Devamını oku...