Bulgaristan 'altın vize' uygulamasına son verecek tasarıyı kabul etti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan ‘altın vize’ uygulamasına son verecek tasarıyı kabul etti

Bulgaristan’ın maddi yatırım karışılığında verdiği altın vize uygulaması son buluyor. AB, Bulgaristan’dan “altın vize” uygulamasını, güvenlik açığı, kara para aklama, vergi kaçırma ve yolsuzlukla ilişkilendirildiği gerekçesiyle iptalini istiyordu.

Bulgaristan’da yeni kurulan hükümet ‘altın vize’ olarak bilinen belli bir miktarın üzerinde yatırım yapanlara vatandaşlık hakkı tanıyan sistemi kaldıran tasarıyı kabul etti.

Avrupa Komisyonu bu uygulamayı bir çok kere eleştirmiş ve Kıbrıs’la Malta’ya karşı kural ihlali soruşturması açmıştı.

Komisyonu çoğu zaman güvenlik açığı, kara para aklama, vergi kaçırma ve yolsuzlukla ilişkilendirilen bu uygulamanın Avrupa Birliği için bir risk teşkil ettiğini savunuyor.

Haziran 2021’de Bulgaristanlı yetkililere bir mektup gönderen Brüksel, bu şekilde pasaport verilmesini sona erdirmelerini istemişti.

Program kapsamında 1 milyon leva yani 500 bin euroluk yatırım yapan kişilere kalıcı oturum hakkı verilerek vatandaşlığın önü açılıyor. Bu yoldan vatandaşlığa geçişlerde de klasik yöntemlerdeki bürokratik zorluklar ortadan kaldırılmış durumda. Fakat hükümet şu ana kadar verilen pasaportların yaklaşık yarısına denk gelen 46 dosyada usulsüzlükler tespit etti.

Adalet Bakanlığı özellikle bazı yatırımcıların satın aldıkları gayrimenkulleri vatandaşlığa geçtikten kısa bir süre sonra sattıklarını tespit etti.

Aralık ortasında göreve başlayan Başbakan Kiril Petkov ve kabinesinden yapılan açıklamada programa ekonomiye katkı yapan istihdam sağlayan gerçek yatırımlar çekmediği için son verileceğini açıkladı.

Her ne kadar politikacıların geniş desteğini almış olsa da tasarı henüz parlamentodan geçmiş değil.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan, Türkiye ve Kuzey Makedonya dahil 10 ülkeyi kırmızı listeye aldı

Bulgaristan, küresel koronavirüs Kovid-19 salgınıyla ilgili yaptığı son tedbirler kapsamında aralarında Türkiye’nin de olduğu 10 ülkeyi kırmızı listeye dahil etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan'da korona karşıtları parlamento önünde polisle çatıştı

Avrupa Birliği’nin en düşük aşılanma oranına sahip ülkeler arasında yer alan Bulgaristan’da aşı karşıtları parlamento önünde protesto eylemi düzenledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan'da cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar karantinada

Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar dahil ülkeyi yöneten hükümet kadrosunun tamamının, koronaya yakalanan Parlamento Başkanıyla yakın temasta bulundukları gerekçesiyle karantinaya girmek zorunda kaldıkları duyuruldu.
Devamını oku...