Yunanistan'da 18-34 Yaş Arası 10 Yunan Gencinin 7'si Ebeveynleriyle Yaşıyor: Finansal Zorluklar Ana Sebep - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 18-34 Yaş Arası 10 Yunan Gencinin 7’si Ebeveynleriyle Yaşıyor: Finansal Zorluklar Ana Sebep

Yunanistan‘da yaşanan ekonomik zorluklar, gençlerin ailelerinin evinden ayrılma hayallerini etkiliyor.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Eurostat tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 18-34 yaş aralığındaki Yunan gençlerinin yaklaşık %70’i, çoğunlukla erkekler, finansal nedenlerden ötürü hala ebeveynleriyle birlikte yaşıyor.

Avrupa ortalaması olan %49.4’ün oldukça üzerinde olan bu oran, Yunanistan‘da gençlerin yaşadığı ekonomik zorlukların bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Yunanistan‘da bir kişinin çocukluk evinden ayrılma yaşı ortalama 30.7 olarak tahmin edilirken, bu rakam Avrupa genelinde 26.5. Bu fark, gençlerin kendi evlerini kurma hayallerini gerçekleştirmede yaşadıkları zorlukları ortaya koyuyor. Yüksek kira bedelleri, sabit giderler, pahalı yaşam şartları ve düşük ücretler, gençlerin evlerinden ayrılma sürecini zorlaştıran başlıca faktörler arasında.

Özellikle Attika bölgesinde, evlerin yarısında (%48.2) kira bedelleri aylık 500 evroyu aşıyor ve 50 metrekarelik küçük daireler için bile kira fiyatları 400 evrodan başlıyor. Bu durum, birçok genci ev arkadaşı bulmaya veya aileleriyle birlikte kalmaya yönlendiriyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiler Traktörlerle Meclis Önünde Gecelediler

Atina’nın kalbi Sintagma Meydanı, Yunanistan genelinden gelen çiftçilerin protesto eylemlerine sahne oldu. Parlamento önünde traktörleriyle geceyi geçiren çiftçiler, tarımsal taleplerin karşılanması çağrısında bulundu.
Devamını oku...