Gümülcine Sanayi Bölgesi'ne Çek Devi Geliyor: Silon, Fabrika Kuracak! - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Sanayi Bölgesi’ne Çek Devi Geliyor: Silon, Fabrika Kuracak!

Çek menşeili Silon şirketi, Gümülcine Sanayi Bölgesi‘nde büyük bir yatırıma imza atıyor. Şirket, Çek Cumhuriyeti ve ABD’nin Atlanta kentindeki dev sanayi birimlerinden sonra dünya çapındaki üçüncü fabrikasını bu bölgede kurma kararı aldı.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Tesisin kurulumu için planlanan zaman çizelgesi henüz netlik kazanmasa da, şirketin sermayesi olduğu ve hızla hareket etmek istediği belirtiliyor.

Gümülcine Sanayi Bölgesi ile diğer iki bölge arasında bir seçim yapmak zorunda kalan Silon, yatırım tercihini Batı Trakya‘dan yana kullandı. Bu kararda, Silon‘un tedarik zincirinde yer alan Interplast’ın ana üretim tesisinin Gümülcine Sanayi Bölgesi‘nde bulunmasının, nakliye maliyetlerini minimuma indireceği için büyük bir etkisi olduğu değerlendiriliyor.

Silon, geniş ürün yelpazesine sahip teknik bileşikler üretimiyle tanınan bir sanayi kuruluşu. Şirket, Silon GR iştiraki aracılığıyla yaz aylarında Gümülcine Endüstri Parkı’nda bir arazi satın aldı. Şrketin bu hamlesi, polimer üretim birimi kurma amacı taşıyor. Silon’un zaten Yunanistan‘da plastik sektöründe bazı şirketlerle işbirliği içinde olduğu ve yeni birimle bu varlığını daha da genişleteceği ifade ediliyor.

Bu yılın Şubat ayında, “SILON grubunun devam eden gelişiminin bir parçası olarak” Silon GR IKE adlı yeni Yunan şirketini kurduğunu duyuran Silon, 70 yılı aşkın bir geçmişe sahip. Şirket, poliamid iplik üretimiyle yolculuğuna başlamış ve 1980’lerde polipropilen bileşikleri üretmeye başlamıştır. Silon’un bileşikleri, musluk ve yerden ısıtma borularından kablolara kadar birçok üründe kullanılıyor. Özellikle otomotiv endüstrisinde, gösterge panelleri veya diğer iç bileşenlerin üretiminde bu bileşiklere sıkça rastlanıyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Celal Bayar Azınlık Lisesi ‘Matematik Her Yerde’ Festivalinde Göz Doldurdu

Gümülcine Celal Bayar Azınlık Lisesi, 17-18 Nisan tarihlerinde Yunanistan Bilim ve Teknoloji Derneği tarafından düzenlenen 4. Çevrim İçi Öğrenci Matematik Festivali’ne katılarak, matematiğin günlük hayatta ne kadar önemli olduğunu vurguladı.
Devamını oku...