Pavlos Fissas'ın Katledilişinin 10. Yılında Anti-Faşist Mitinge Büyük Katılım - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Pavlos Fissas’ın Katledilişinin 10. Yılında Anti-Faşist Mitinge Büyük Katılım

Yunanistan’da Pavlos Fissas‘ın öldürülmesinin 10. yıldönümü, binlerce anti-faşistin Keraçini’yi doldurduğu büyük bir mitingle anıldı. 

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Pavlos Fissas‘ın ölüm yıl dönümünde düzenlenen anti-faşist gösteriye yüzlerce kişi, Keraçini’ye akın etti.

İnsanlar, Pavlos anıtının bulunduğu noktada toplandı ve ardından Kokkinia abluka bölgesine doğru yürüyüşe geçti. Miting sırasında “Pavlos Killah P Fissas” Kültür Derneği, Attika Metal Sendikası temsilcileri, Yunanistan Gemi İnşa Sanayi Başkanı Sotiris Poulikoyannis ve Keraçini – Drapeçona Belediye Başkanı Hristos Vrettakos birer selamlama konuşması yaptılar.

Miting boyunca, “Pavlos yaşıyor, Nazileri eziyoruz”, “Ne Pire’de ne de başka bir yerde, faşistleri her mahallede abluka altına alacağız.” sloganları atıldı.

Nikea’da Ilioupoleos ve Grevenon caddelerinin kesiştiği noktada kimliği belirsiz kişiler tarafından iki çöp bidonunun ateşe verilmesinin ardından polis ile küçük çaplı bir gerginlik yaşandı.

Müzisyen Pavlos Fissas, mahkeme kararıyla suç örgütü olduğu gerekçesiyle kapatılan aşırı ırkçı Altın Şafak partisi üyesi bir kişi tarafından öldürülmüştü.

Pavlos Fissas kimdir

Pavlos Fissas, Yunanistan’da tanınmış bir rap sanatçısı ve aynı zamanda bir anti-faşist aktivisttir. 9 Eylül 2013 tarihinde, Atina’nın batısındaki Pire şehrine bağlı Keraçini bölgesinde, bir neonazi örgüt olan Altın Şafak üyesi bir kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Fissas’ın öldürülmesi, Yunanistan’da ve uluslararası düzeyde büyük yankı uyandırdı ve ülkede faşist grupların faaliyetlerine karşı ciddi bir tepki ve mücadele başlatılmasına yol açtı.

Pavlos Fissas, sahne adı “Killah P” olarak da biliniyordu ve Yunanistan’ın hip-hop sahnesinde tanınmış bir isimdi. Aynı zamanda anti-faşist görüşleriyle bilinir ve özellikle gençler arasında popülerdi. Fissas’ın öldürülmesi, Yunanistan’daki aşırı sağcı ve neonazi grupların faaliyetlerine karşı halkın duyarlılığını artırdı. Dönemin Yunan hükümeti, Altın Şafak üyeleri dahil olmak üzere bu tür grupları hukuki olarak takip etmeye başladı.

Pavlos Fissas‘ın öldürülmesi, Yunanistan’da faşizmle mücadele konusunda büyük bir dönüm noktası olarak kabul edilirken, Fissas’ın anısını yaşatmak ve faşizme karşı duruşunu hatırlatmak için her yıl çeşitli etkinlikler ve anma törenleri düzenlenmektedir.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Halk En Çok Hangi Hastalıktan Ölüyor?

Yunanistan’da vatandaşların en çok hangi hastalıklardan dolayı öldükleri belli oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Grev Ulaşımı Felç Edecek

ADEDY’nin çağrısıyla başlayan ve Yunanistan Toplu Taşıma Federasyonu tarafından desteklenen 24 saatlik grev, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle başlıyor. İşçi sendikalarının grev ilan etmesi, toplu taşıma hizmetlerinde önemli aksamalara yol açacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...