Sezar'ı öldüren Brütüs'ün bastırdığı altın sikke Yunanistan'a iade edildi  - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sezar’ı öldüren Brütüs’ün bastırdığı altın sikke Yunanistan’a iade edildi 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Roma İmparatoru Jül Sezar’ın bıçaklanarak öldürülmesinde rol alan Brütüs’ün M.Ö. 42’de bastırdığı altın bir sikke Yunanistan‘a iade edildi.

2020 yılında gerçekleştirilen bir açık artırmada hileli şekilde satışa çıkarıldığı anlaşılan sikkenin Roma’da çıkan iç savaşı bastırmak hedefiyle Brütüs’ün askerlerine vermek için bastırdığı sanılıyor.

“Eid Mar” adlı 8 gram ağırlığındaki sikkenin ön yüzünde Sezar’ın bir zamanlar dostu ve müttefiki olan Brütüs’ün portresi yer alıyor. Arka yüzünde ise ‘pileus’ olarak bilinen bir başlığın her iki yanında iki hançer bulunuyor.

Sezar’ın tahttan düşürülüşünü kutlamak için de bastırıldığı sanılan sikkelerin altın ve gümüşten olduğu, altın olanlardan günümüze sadece 3 adet ulaştığı düşünülüyor. Yaklaşık 100 adet basılan gümüş sikkelerin ise 200 ila 400 bin dolar arasında satıldığı belirtiliyor.

Yunan yetkililere iade edilen 29 eserden biri olan sikkenin 2020 yılında bir Amerikalı milyarder tarafından satın alındığı ve sikkenin hileli şekilde satıldığının anlaşılmasının ardından ismi açıklanmayan milyarderin sikkeyi iade ettiği belirtildi.

Yetkililer, hileli satışın düzenlenmesine yardımcı olan İngiliz tüccarın da geçen ocakta tutuklandığını duyurdu.

M.Ö. 15 Mart 44’te Roma diktatörü Jul Sezar, aralarında Brürtüs ve Kasiyus’un da bulunduğu bir grup soylu tarafından öldürülmüştü.

Kimi bilim insanları bıçaklanma sırasında Sezar’ın en yakın dostlarından olan Brütüs’ü görüp “Sen de mi Brütüs? (Et tu, Brute) dediği ileri sürülüyor.

Bu cümle ihanete uğranıldığında kullanılan bir deyim olarak dillere yerleşmiş durumda.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Frangoyannis: Kipi-İpsala sınırında yeni köprü inşaatı 2024’te başlıyor - Bakan neler söyledi?

Yunanistan Ekonomi Diplomasisinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis, Kipi-İpsala sınırında geçişleri kolaylaştıracak yeni bir köprünün inşaatına 2024’te başlanacağını açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Odun talebi başladı -Fiyatlar bu yıl hangi seviyelerde?

Yunanistan’da yakıt fiyatları alım gücünü aşan boyutlara ulaştıkça, vatandaşlar ısınmak için alternatifler arıyor ve yakacak odun çok ekonomik bir seçenek haline geliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

5 Büyük Anket Sonucu Ne Gösteriyor? Yunanistan Siyaset Sahnesinde Son Gelişmeler

Stefanos Kasselakis’in SYRIZA başkanlığını devralmasından sonra yapılan beş anketin sonuçları açıklandı. Son gelişmeler oldukça düşündürücü.
Devamını oku...