Moody's, Yunanistan'ın kredi notunu iki kademe yükseltti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Moody’s, Yunanistan’ın kredi notunu iki kademe yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Yunanistan‘ın kredi notunu iki kademe birden yükselttiğini açıkladı.

Moody’s’den yapılan açıklamaya göre, Yunanistan’ın kredi notu “Ba3″‘ten “Ba1’e çıkarılmış oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, notun iki kademeli yükseltilmesinin, Yunan ekonomisinin, kamu maliyesinin, kurumlarının ve bankacılık sisteminin, kredi ölçümlerinde sürekli maddi iyileşmeyi ve gelecekteki potansiyel şoklara karşı dayanıklılığı destekleyecek derin yapısal değişime tanık olduğu görüşünü yansıttığını kaydetti.

“Özellikle, hükümetin Haziran seçimleri sonrasında elde ettiği parlamento çoğunluğu, önümüzdeki dört yıl için yüksek derecede siyasi ve politika kesinliği sağlıyor, geçmiş reformların devam eden uygulamasını ve daha ileri yapısal reformların tasarlanmasını teşvik ediyor; bu da Moody’s’in daha fazla ekonomik ve mali beklentisini güçlendiriyor” denilen açıklamada, 2023-27 için yıllık ortalama yüzde 2,2 reel GSYH büyümesi öngörlürken bunun, pandemiden önceki beş yıldaki yıllık ortalama yüzde 0,8’lik büyümeyle karşılaştırıldığında, çok önemli bir gelişme olduğu ifade edlldi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe 'Kasselakis', Gümülcine 'Ahçıoğlu' dedi!

SYRIZA Partisi ikinci tur Genel Başkanlık seçimlerinde Batı Trakya’da Gümülcine ve İskeçe’de farklı sonuçlar ortaya çıktı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yeni Market Pass İçin İlk Ödeme Ne Zaman?

Atina, Yunanistan – Yeni Market Pass yardım programının ilk ödemeleri için geri sayım başladı. İlk ödemelerin cuma günü yapılması bekleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yeni Kimlik Kartı Platformu Bugün Faaliyete Geçti

Yunanistan vatandaşları için yeni tip kimlik kartlarını alabilecekleri dijital platform id.gov.gr, 25 Eylül 2023 Pazartesi tarihi itibariyle hizmete açıldı.
Devamını oku...