Dendias: Lozan Antlaşması tam olarak yürürlüktedir ve son kullanma tarihi yoktur - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dendias: Lozan Antlaşması tam olarak yürürlüktedir ve son kullanma tarihi yoktur

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Dendias, Türk-Yunan sınırlarını belirleyen ve 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması’na atıfta bulunarak açıklamalarda bulundu.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Dendias, “Lozan Antlaşması, geniş bölgedeki devletler arasındaki ilişkilerin temeli olmaya devam edecektir. Uluslararası toplumda hiç kimse bu Antlaşmaya karşı çıkmayı düşünemez. Çünkü hiç kimse sınırları değiştirmeyi hayal edemez” dedi.

Yunan Milli Savunma Bakanı, 15 Eylül -17 Eylül tarihleri arasında Limnos’ta Yunanistan Uluslararası Hukuk ve Uluslararası İlişkiler Derneği tarafından düzenlenen Lozan Antlaşması konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, “Lozan Antlaşması yürürlüktedir ve istisnasız yürürlükte kalacaktır. Ne son kullanma tarihi ne de revizyon tarihi vardır” ifadelerini kullandı. 

Dendias konuşmasını şöyle sürdürdü:

Lozan Antlaşması, ulusal sınırlarımızın uluslararası bir sözleşme çerçevesinde kesin olarak belirlenmesiyle toprak bütünlüğümüzün ve siyasi güvenliğimizin garantisidir. Çok az uluslararası antlaşma Lozan Antlaşması kadar dayanıklılık göstermiştir… Lozan Antlaşması, her şeyden önce sınırları düzenleyen ve uluslararası meşruiyet üreten bir metindir. Ve bu meşruiyet tarihsel kalıcılık anlamına gelir… Antlaşmanın hükümleri sadece Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkileri ilgilendirmiyor. Daha geniş bir jeopolitik öneme sahiptir.” 

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiler Traktörlerle Meclis Önünde Gecelediler

Atina’nın kalbi Sintagma Meydanı, Yunanistan genelinden gelen çiftçilerin protesto eylemlerine sahne oldu. Parlamento önünde traktörleriyle geceyi geçiren çiftçiler, tarımsal taleplerin karşılanması çağrısında bulundu.
Devamını oku...