SYRIZA: Çavuşoğlu Batı Trakya’da Türk Azınlık’tan bahsederek Lozan Antlaşması’nı hiçe sayıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

SYRIZA: Çavuşoğlu Batı Trakya’da Türk Azınlık’tan bahsederek Lozan Antlaşması’nı hiçe sayıyor

Yunanistan’da anamuhalefetteki SYRIZA partisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Yorgos Katrungalos, yurtsever duruşun Türkiye ile onurlu bir çözüm istemek olduğunu söyledi.

Katrungalos, ülkenin egemenlik hakları ve adaların askersizleştirilmesi meselesi konusunun tartışılamayacağını kaydederken, hükümeti dış politikada strateji eksikliği ve yetersizlikle suçladı.

Bir dönemler Dışişleri Bakanlığı da yapmış olan Katrungalos, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Batı Trakya ziyaretinde ‘Türk Azınlık’tan bahsederek Lozan Antlaşması’nı hiçe saydığını, yine aynı şekilde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017’de söylediği ‘Azınlık Tük, Pomak ve Roman kökenlilerden oluşur’ sözünü de görmezden geldiğini aktardı.

Katrungalos, Batı Trakya’daki sorunların Yunan devletiyle kendi vatandaşları arasında, reformlarla çözülmesi gereken sorunlar olduğunu belirtirken, bunun Türk-Yunan diyalogunun bir parçası olmadığını vurguladı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Frangoyannis: Kipi-İpsala sınırında yeni köprü inşaatı 2024’te başlıyor - Bakan neler söyledi?

Yunanistan Ekonomi Diplomasisinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis, Kipi-İpsala sınırında geçişleri kolaylaştıracak yeni bir köprünün inşaatına 2024’te başlanacağını açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Odun talebi başladı -Fiyatlar bu yıl hangi seviyelerde?

Yunanistan’da yakıt fiyatları alım gücünü aşan boyutlara ulaştıkça, vatandaşlar ısınmak için alternatifler arıyor ve yakacak odun çok ekonomik bir seçenek haline geliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

5 Büyük Anket Sonucu Ne Gösteriyor? Yunanistan Siyaset Sahnesinde Son Gelişmeler

Stefanos Kasselakis’in SYRIZA başkanlığını devralmasından sonra yapılan beş anketin sonuçları açıklandı. Son gelişmeler oldukça düşündürücü.
Devamını oku...