Türk-Yunan İlişkileri: Kiryakos Miçotakis'in Basın Toplantısında Açıklamaları - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Miçotakis: Türk-Yunan İlişkilerinde ‘Taviz’ Terimi Uygun Değil, Karşılıklı Hamleler Gerekiyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis‘in Uluslararası Selanik Fuarı‘nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin Türk-Yunan ilişkilerine dair sorusunu yanıtladı.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Miçotakis, Türkiye ile yürütülen müzakereler uğruna Yunanistan’ın taviz verip vermeyeceği ve hangi konularda taviz vereceği sorusuna “ herhangi bir müzakerede hiçbir tarafın taleplerinin %100’ünü elde edemeyeceğini herkesin anladığını” yanıtını verdi.

“‘Taviz’ terimi uygun değil” diyen Yunanistan Başbakanı, “bunun yerine ‘karşılıklı hamleler’ terimi kullanılmalı” dedi.

Türkiye ile görüşülen konuların Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ve kıta sahanlığının sınırlandırılmasından başka bir şey olmadığını söyleyen Miçotakis, Yunan ulusal egemenliğinin, Doğu Ege adalarının statüsünün ve adalar üzerindeki egemenliğin kullanılmasından doğan hakların Türkiye ile tartışılmasının mümkün olmadığını” belirtti.

Yunanistan’ın 40 yıldır Türkiye ile bu konuyu tartıştığını ve politikaların bir andan diğerine değişmediğini bildiğin kaydeden Miçotakis, “Ancak anlaşamasak bile, bu bizi sürekli olarak kırmızıda ve son dört yılda yaşadığımız gerginlikte olmaya mecbur bırakmaz. Bu meseleler 40 yıl önce çözülmemişti ama her zaman da gerginlik yoktu. İletişim kanallarının normalleşmesi iki ülke için memnuniyet vericidir” dedi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe 'Kasselakis', Gümülcine 'Ahçıoğlu' dedi!

SYRIZA Partisi ikinci tur Genel Başkanlık seçimlerinde Batı Trakya’da Gümülcine ve İskeçe’de farklı sonuçlar ortaya çıktı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yeni Market Pass İçin İlk Ödeme Ne Zaman?

Atina, Yunanistan – Yeni Market Pass yardım programının ilk ödemeleri için geri sayım başladı. İlk ödemelerin cuma günü yapılması bekleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yeni Kimlik Kartı Platformu Bugün Faaliyete Geçti

Yunanistan vatandaşları için yeni tip kimlik kartlarını alabilecekleri dijital platform id.gov.gr, 25 Eylül 2023 Pazartesi tarihi itibariyle hizmete açıldı.
Devamını oku...